Proces apelacyjny 14 członkiń Bractwa Muzułmańskiego
W Aleksandrii w Egipcie rozpoczął się proces apelacyjny 14 członkiń Bractwa Muzułmańskiego i sześciu dziewcząt poniżej 18.roku życia za udział w demonstracjach antyrządowych i blokowanie ruchu na ulicach tego miasta.
Demonstranci domagali się wówczas przywrócenia rządów obalonego prezydenta Muhammada Mursiego, który wywodzi się Bractwa Muzułmańskiego. Po kilku miesiącach wielomilionowych manifestacji przeciw jego polityce, uznawanej przez część społeczeństwa za forsowanie islamizacji kraju, został on odsunięty od władzy przez wojskowych 3 lipca.
W pierwszym procesie 14 kobiet, członkiń Bractwa Muzułmańskiego skazano na kary 11 lat więzienia za przynależność do organizacji terrorystycznej i udział w demonstracjach, a siedem młodocianych na więzienie dla nieletnich do pełnoletności.
Po odsunięciu Mursiego nowy rząd rozpoczął represje wobec Bractwa i jego sojuszników. Ponad tysiąc osób, głównie zwolenników byłego prezydenta, straciło życie, a około 2 tys. członków Bractwa zostało aresztowanych. Wielu z nich skazano na długoletnie kary więzienia.
Źródło: PAP