PolskaKolejna awaria w służbie zdrowia. Lekarze krytykują

Kolejna awaria w służbie zdrowia. Lekarze krytykują

Od soboty w całej Polsce lekarze mają trudności z wystawianiem e-recept dla pacjentów. - Wkrótce zostanie przywrócona funkcjonalność systemu - zapewnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Przestaliśmy mieć ochotę tłumaczyć się za ten system - komentuje w rozmowie z WP dr Michał Sutkowski.

Problemy z wystawianiem recept. Rzecznik MZ: Wkrótce awaria zniknie
Problemy z wystawianiem recept. Rzecznik MZ: Wkrótce awaria zniknie
Źródło zdjęć: © East News | ARKADIUSZ ZIOLEK
Marek Mikołajczyk

Weekend okazał się awaryjny dla polskiego systemu zdrowia. W sobotę po południu dyspozytorzy medyczni mieli problem z komunikacją z załogami medycznymi. Teraz, jak donosi RMF FM, lekarze pracujący w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej doświadczają trudności z wystawianiem elektronicznych recept.

Korzystając ze strony gabinet.gov.pl, medycy nie mogą wybrać nazwy leku lub rodzaju opakowania. Obecnie wszystko odbywa się jedynie drogą papierową, co uniemożliwia sprawne obsługiwanie pacjentów.

Fakt pojawienia się usterki potwierdziło już Ministerstwo Zdrowia. - Problem dotyczy wystawiania recepty przez stronę gabinet.gov.pl. Przez aplikacje gabinetowe można cały czas je wystawiać. Centrum e-Zdrowia właśnie przywraca funkcjonalność systemu. Wkrótce problem zostanie rozwiązany - zapewnia PAP Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Problem z e-receptami. Lekarze: Permanentnie musimy się tłumaczyć

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z lekarzami. Kolejny problem z systemem ich nie dziwi. Takie usterki zdarzają się parę razy w miesiącu. Medycy podkreślą, że awarie nie są długotrwałe, ale potrafią zdezorganizować prace przychodni.

- Jest duży bałagan. Niedługo ruszają zapisy dla 16- i 17-latków na szczepienie, więc każdy drobiazg powoduje, że problem rozrasta się do ogromnej skali. My przestaliśmy mieć ochotę tłumaczyć się za każdym razem za ten system. Bo tak to wygląda, permanentnie musimy się za niego tłumaczyć. Lekarz lub pielęgniarka musi trzydzieści razy powtórzyć, że jest problem - przyznaje w rozmowie z WP dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

- Mam nadzieję, że uda się usunąć usterkę przed poniedziałkiem, bo to wtedy przychodzą tłumy pacjentów. Czasem faktycznie zdarza się tak, że przez 2-3 godziny mamy kłopot z połączeniem z systemem i pacjenci muszą czekać. Kod do recepty przekazujemy później telefonicznie - mówi WP Jacek Krajewski z Porozumienia Zielonogórskiego.

E-recepty funkcjonują w Polsce od dwóch lat, ale obowiązek wystawiania ich w takiej formie wszedł w życie 8 stycznia 2020 roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (125)