"Próba jądrowa Korei Płn. jest nie do przyjęcia"
Korea Płd. i Japonia zgodziły się, że próba jądrowa zapowiedziana przez Koreę Północną jest nie do przyjęcia i oba kraje zobowiązały się do podjęcia dyplomatycznych kroków w celu zażegnania kryzysu - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap.
Szef dyplomacji Korei Południowej Ban Ki Mun i jego japoński odpowiednik Taro Aso wypracowali takie stanowisko w trakcie krótkiej rozmowy telefonicznej. Obaj ministrowie wyrazili żal z powodu północnokoreańskiego oświadczenia i zgodzili się, że próba jądrowa Korei Północnej jest nie do zaakceptowania - cytowała agencja przedstawiciela MSZ w Seulu. Według niego, Korea Płd. i Japonia zgodziły na podjęcie aktywnych wysiłków dyplomatycznych "w celu pokojowego rozwiązania kwestii nuklearnej w drodze rokowań sześciostronnych".
Rozmowy na temat denuklearyzacji Korei Płn. prowadzą przedstawiciele obu państw koreańskich, Chin, Japonii, Rosji i USA. Rokowania od listopada ubiegłego roku pozostają w impasie, gdyż bojkotuje je Północ. Reżim Kim Dzong Ila zapowiada, że powróci do stołu negocjacyjnego dopiero gdy Stany Zjednoczone odwołają nałożone nań sankcje.
W lutym 2005 roku Korea Płn. ogłosiła, że jest mocarstwem jądrowym, jednak wówczas nie przeprowadziła próby nuklearnej. Według ekspertów, kraj ten prawdopodobnie posiada od sześciu do ośmiu bomb atomowych.
We wtorek MSZ w Phenianie ogłosił, że w przyszłości Korea Płn. przeprowadzi próbę jądrową w celu wzmocnienia zdolności obronnych kraju przed "wrogością" ze strony USA. Zamiary te spotkały się z ostrą reakcją wspólnoty międzynarodowej.