Trwa ładowanie...
d3c5r76

Pro Patria dla płk Adama Mazguły. Według Bartłomieja Misiewicza, nie ma prawa nosić munduru WP

• Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wszczyna procedurę odebrania odznaczenia płk Adamowi Mazgule
• 15 sierpnia otrzymał on medal "Pro Patria"
• Przyznaje się go za "szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej"
• Nie wiadomo, kto złożył wniosek o nagrodzenie oficera
• Tymczasem MON uważa, że płk Mazguła nie powinien nosić munduru WP
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pro Patria dla płk Adama Mazguły. Według Bartłomieja Misiewicza, nie ma prawa nosić munduru WP
(Facebook/Adam Mazguła)
d3c5r76

Ministerstwo Obrony Narodowej ma zamiar powiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez pułkownika Adama Mazgułę. Tymczasem jeszcze cztery miesiące temu, w uznaniu za "szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej" płk Mazgule wręczono medal Pro Patria. Teraz, jak dowiedziała się WP, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wszczął procedurę odebrania mu tego wyróżnienia.

Odznaczenie to płk Mazguła otrzymał w trakcie obchodów Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia tego roku. Wręczyła mu je wicewojewoda opolska Violetta Porowska, uprzednio szefowa klubu radnych PiS z Opola.

Medal Pro Patria jest nadawany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanego wniosku naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego lub polskich placówek dyplomatycznych i attachatów wojskowych. Kto złożył wniosek w sprawie płk Mazguły?

d3c5r76

WP zadało to pytanie w biurze prasowym Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. - Za chwilę na naszej stronie opublikujemy komunikat na ten temat - odparła Jolanta Plieth-Cholewińska, naczelnik Wydziału Obsługi Medialnej. Nie dała się namówić na żadną wypowiedź na ten temat.

Z opublikowanego w południe komunikatu Urzędu wynika, że medal został przyznany za działalność harcerską prowadzoną w Związku Harcerstwa Polskiego na Opolszczyźnie i w Stowarzyszeniu Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich „Karpatczycy”. Kto złozył wniosek? tego Urząd nie sprecyzował - z komunikatu wynika, że wpłynął on w maju tego roku.

"Na podstawie posiadanej przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w tamtym okresie wiedzy, a także pozyskanych źródeł z Instytutu Pamięci Narodowej, wniosek nie budził zastrzeżeń" - możemy wyczytać w komunikacie.

"W związku z budzącymi najwyższe oburzenie wypowiedziami Adama Mazguły deprecjonującymi ofiary stanu wojennego, a także ujawnionymi ostatnio - a nieznanymi wcześniej Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - informacjami dotyczącymi jego postawy w okresie stanu wojennego, podjąłem wczoraj 6 grudnia br. decyzję o natychmiastowym wszczęciu procedury mającej na celu uchylenie decyzji o nadaniu Medalu „Pro Patria” Adamowi Mazgule" - oświadczył w komunikacie Jan Józef Kasprzyk, p.o Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

d3c5r76

Burza wokół pułkownika Mazguły rozpętała się po jego wystąpieniu podczas protestu przeciwko zniesieniu przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Nazwał stan wojenny "kulturalnym wydarzeniem".

W rozmowie z Wirtualną Polską pułkownik tłumaczył, że rzeczywiście powiedział coś zupełnie innego niż myślał i przeprosił osoby, które poczuły się tym dotknięte. - Moją intencją było przestrzeganie przed dzieleniem społeczeństwa. W tym celu podawałem przykłady z różnych momentów historii Polski, w tym ze stanu wojennego. Wniosek płynący z mojego wystąpienia miał być jeden - społeczeństwo wygrywa, gdy się jednoczy - tłumaczył WP płk Mazguła.

Przyznał, że miał problem z właściwym doborem słów. Dodał, że gdy odsłuchał nagranie, to zrozumiał, że rzeczywiście powiedział coś innego, niż miał na myśli. - Na pewno nie zabrzmiało to tak jak powinno. Zresztą wydałem specjalne oświadczenie, w którym napisałem, że jeżeli zostałem źle zrozumiany, czy choć jedna z moich myśli uraziła kogokolwiek, to bardzo go za to przepraszam - mówił WP.

Oprac.: Violetta Baran

d3c5r76

Podziel się opinią

Share

d3c5r76

d3c5r76
Więcej tematów