Prezydentowi ufamy, premierowi niezbyt
Największym zaufaniem społecznym
niezmiennie cieszy się prezydent Aleksander Kwaśniewski,
największą nieufność budzi premier Leszek Miller - wynika z
grudniowego sondażu CBOS.
Zaufanie do prezydenta deklaruje 73% ankietowanych, o 1% mniej niż w listopadzie. Podobnie jak w ubiegłych miesiącach drugie miejsce zajął szef klubu parlamentarnego PO Jan Rokita z wynikiem 46%, jednak w rankingu zaufania stracił on od listopada 6 punktów.
Po jednym punkcie stracili też szef Platformy Donald Tusk i lider Samoobrony Andrzej Lepper, którzy cieszą się zaufaniem 41% respondentów. O ile jednak nieufność wobec Tuska wyraża 16% badanych, to wobec Leppera aż 42%.
Kolejne miejsca zajęli: wiceprzewodniczący SLD Józef Oleksy (40% zaufania, o 2% mniej niż w listopadzie) oraz minister ds. europejskich Danuta Huebner (38% - wzrost o 7%) i prezydent stolicy Lech Kaczyński (38% - spadek o 5%).
Politykiem najczęściej budzącym nieufność niezmiennie od kilku miesięcy pozostaje Leszek Miller. W grudniu nieufność wobec niego deklarowało 59% (spadek o 2%). Niewiele mniejszy odsetek deklaracji nieufności, 55%, otrzymała szefowa gabinetu politycznego premiera Aleksandra Jakubowska (spadek o 1%).
54% ankietowanych nie ufa prezesowi NBP Leszkowi Balcerowiczowi (wzrost o 2%). Dalsze miejsca w rankingu nieufności zajmują: Lepper - 42% (wzrost o 1%), szef klubu SLD Jerzy Jaskiernia - również 42% (którego nazwisko CBOS po przerwie umieścił na liście), wicepremier Jerzy Hausner - 39% (wzrost o 3%), wicepremier Marek Pol - 38% (wzrost o 2%) i szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz - 35% (spadek o 4%).
CBOS podkreśla, że grudzień, podobnie jak ubiegłe miesiące, okazał się niekorzystny dla postrzegania klasy politycznej. Więcej jej przedstawicieli straciło, niż zyskało w oczach badanych.
Sondaż przeprowadzono w dniach 5-8 grudnia, przed szczytem UE w Brukseli, tuż po wypadku śmigłowca z premierem na pokładzie. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie losowej 1000 dorosłych mieszkańców Polski.