ŚwiatPrezydent zwrócił się do prawicy o powołanie rządu

Prezydent zwrócił się do prawicy o powołanie rządu

Prezydent Czech Vaclav Klaus zwrócił się do szefa centroprawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Mirka Topolanka, aby rozpoczął rozmowy mające na celu powołanie rządu.

Upoważniłem przewodniczącego zwycięskiej partii, Mirka Topolanka, by prowadził na scenie politycznej rozmowy dotyczące powołania nowego rządu - oświadczył czeski prezydent.

Również w poniedziałek dotychczasowy premier i zarazem przywódca Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Jirzi Paroubek zaproponował utworzenie ponadpartyjnego rządu fachowców (zwanego w Czechach tradycyjnie rządem urzędniczym). Zarówno ODS, jak i socjaldemokraci są w tej chwili w stanie stworzyć przeciwstawne koalicje, liczące po 100 deputowanych - czyli dokładnie połowę łącznej liczby członków Izby Poselskiej.

ODS, której Klaus jest honorowym przewodniczącym, zdobyła największe poparcie Czechów w piątkowo-sobotnich wyborach do Izby Poselskiej (niższej izby parlamentu), otrzymując 35 proc. głosów. Wraz z innymi ugrupowaniami centrowymi - Unią Chrześcijańsko- Demokratyczną - Czechosłowacką Partią Ludową (KDU-CSL) i Partią Zielonych (SZ) - dostała równo połowę z 200 mandatów.

Tyle samo, czyli 100 foteli poselskich, uzyskali socjaldemokraci wraz z Komunistyczną Partią Czech i Moraw (KSCM).

Socjaldemokraci widzą swój udział w nowym rządzie wyłącznie jako wsparcie ponadpartyjnego gabinetu fachowców. Według Paroubka mógłby on funkcjonować dłuższy czas - nawet przez całą czteroletnią kadencję Izby Poselskiej. Wśród stronnictw kompletujących skład takiego rządu "widziałbym z pewnością naszą partię, Obywatelską Partię Demokratyczną i najprawdopodobniej Partię Zielonych" - powiedział przywódca CSSD, nie wymieniając w tym kontekście komunistów i chadeków. Jak zaznaczył, z Topolankiem jeszcze na ten temat nie rozmawiał.

Przywódca ODS zapowiedział, że o utworzeniu ewentualnej koalicji będzie rozmawiał ze wszystkimi partiami - poza KSCM. Na razie nie wiadomo, jakie byłyby zasady ewentualnego porozumienia z socjaldemokratami, bez których bezwzględna większość w Izbie Poselskiej nie jest możliwa. Ideę "rządu urzędniczego" ODS na razie konsekwentnie odrzuca. Topolanek oświadczył już, że ma dość własnych partyjnych fachowców.

W połowie przyszłego tygodnia Topolanek ponownie spotka się z prezydentem, by poinformować go o przebiegu rokowań koalicyjnych. Klaus zwołał już posiedzenie Izby Poselskiej w nowym składzie, ale na razie nie wiadomo, kiedy się ono odbędzie. Ustali to dotychczasowy przewodniczący Izby, socjaldemokrata Lubomir Zaoralek - najwcześniejszą możliwą datą jest tu 16 czerwca. Na kolejnym posiedzeniu posłowie przyjmą dymisję dotychczasowego rządu Jirziego Paroubka.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)