Trwa ładowanie...
d3eh4nb
16-05-2008 15:10

Prezydent zawetował ustawę medialną

Prezydent Lech Kaczyński - tak jak zapowiadał - zawetował
nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Ustawa narusza zasadę równowagi medialnej i grozi komercjalizacją mediów publicznych - podkreślił prezydent podczas konferencji w Warszawie.

d3eh4nb
d3eh4nb

W ocenie Lecha Kaczyńskiego, przyjęcie zaproponowanych w noweli rozwiązań wiązałoby się też z ograniczeniem roli mediów publicznych i ewentualnym postępem procesów prywatyzacyjnych.

Prezydent odbył wcześniej konsultacje polityczne w sprawie nowelizacji ustawy medialnej z przedstawicielami klubów parlamentarnych. W rozmowach uczestniczyli: Grzegorz Dolniak z PO, Marek Kuchciński z PiS, Stanisław Żelichowski z PSL i Jerzy Szmajdziński z Lewicy.

Prezydent zwrócił uwagę, że to jest jego drugie weto w ciągu ok. dwóch i pół roku sprawowania urzędu. Jak podkreślił, w tym samym czasie jego poprzednik Aleksander Kwaśniewski korzystał z tego prawa pięciokrotnie.

Prezydent, uzasadniając weto do noweli ustawy o radiofonii i telewizji, argumentował, że nowelizacja ta "na pewno nie jest narzędziem udoskonalania" mediów publicznych.

d3eh4nb

Lech Kaczyński powiedział też, że "zobaczymy" jaki będzie wynik głosowania w Sejmie nad odrzuceniem jego weta, ale - podkreślił - "jest przekonany, że będzie chwila refleksji". Do odrzucenia prezydenckiego weta w Sejmie potrzeba większości co najmniej 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Lech Kaczyński zaznaczył, że "to co mówi nie oznacza, że nie widzi problemu reformy, jeśli idzie o media publiczne".

Tutaj działamy w sferze, którą bez przerwy trzeba udoskonalać, trudno o rozwiązania całkowicie optymalne, ale na pewno narzędziem owego udoskonalania nie jest ta ustawa - powiedział.

Prace nad przygotowaną przez PO nowelizacją ustawy o rtv trwały od grudnia. W ostatecznym kształcie znacznie ograniczono kompetencje KRRiT. Przyznawanie koncesji, kontrolowanie nadawców - z wyjątkiem kontroli programowej - miały przejść do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

d3eh4nb

Odrzucenie w Sejmie weta prezydenta wymaga większości co najmniej 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Oznacza to, że koalicja PO-PSL musi szukać sojuszników, by uzyskać taką większość.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski radził prezydentowi, by ustawy nie wetował lecz skierował nowelę do TK. Trybunał Konstytucyjny ma to do siebie, że może wskazać na konkretne zapisy, które budzą jego wątpliwość. To z kolei otwiera drogę do ewentualnego poprawiania ustawy, a nie jej wyrzucania do kosza. Opowiadam się konsekwentnie za szukaniem rozwiązań, a nie za podstawianiem sobie nogi - stwierdził Komorowski.

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj