Prezydent zaprasza partie na konsultacje o zdrowiu
Prezydent Lech Kaczyński zaprosił na czwartek przedstawicieli klubów parlamentarnych - PO, PiS, LiD i PSL - na konsultacje w sprawie służby zdrowia - powiedział w TVN24 minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński.
Kamiński dodał, że odbędą się oddzielne spotkania prezydenta z politykami poszczególnych klubów, a udział w nich potwierdzili już: PiS, LiD i PSL.
Myślę, że PO potwierdzi lada chwila - mówił Kamiński.
Tak się rzeczywiście stało. Przedstawiciele klubu Platformy Obywatelskiej wezmą udział w konsultacjach prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie służby zdrowia - poinformował natychmiast po emisji rozmowy z Kamińskim wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski.
Dzikowski powiedział, że Platforma Obywatelska chce utrzymywać przyjazne stosunki z prezydentem i skoro została zaproszona na konsultacje to pójdzie na nie.
Z kolei rzecznik rządu Agnieszka Liszka powiedziała, że rząd cieszy się, iż prezydent jest gotów włączyć się do dyskusji nad reformą służby zdrowia.
We wtorek ministrowie na nieformalnym spotkaniu omawiali propozycje minister zdrowia Ewy Kopacz dotyczące reformy służby zdrowia. Projekty te będą złożone w Sejmie jako inicjatywa poselska. W środę część z nich przekazał dziennikarzom szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Są to projekty: o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o prywatnych uzupełniających ubezpieczeniach zdrowotnych oraz o zakładach opieki zdrowotnych.
Chlebowski zapowiedział, że czwarty z zapowiedzianych projektów - o koszyku świadczeń gwarantowanych - przekaże opinii publicznej pod koniec tego lub na początku przyszłego tygodnia.
Z kolei minister zdrowia Ewa Kopacz uważa, że na decyzję prezydenta Lecha Kaczyńskiego o zwołaniu Rady Gabinetowej w sprawie sytuacji w ochronie zdrowia miała wpływ prośba Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, by włączył się do rozmowy na ten temat.
Pan prezydent nie podjął tej decyzji sam. To nie jest jego decyzja indywidualna, tylko po zapowiedziach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. I pan prezydent, chyba zgodnie z ich sugestią, wypełnił ich prośbę. Stąd to spotkanie - powiedziała Kopacz.
Na pytanie, czy jej zdaniem takie spotkanie - obrad rządu pod przewodnictwem prezydenta - jest konieczne, Kopacz odpowiedziała: Każda decyzja, która nie będzie awanturą polityczną, a jakąś konstruktywna rozmową na temat tego, co się dzieje w ochronie zdrowia, jest dopuszczona.
Dodała, że na środowym posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia ona sama zachęcała opozycję, by wspólnie usiąść do stołu i rozwiązywać problem.
Kopacz zaznaczyła, że obecne problemy ochrony zdrowia nie są kwestia ostatnich dni, tylko wielu lat, także tych ostatnich dwóch, gdy rządziło PiS. Uznała, że sytuacja nie jest aż tak dramatyczna jak latem 2007 r., gdy ewakuowano pacjentów i wtedy - jak dodała - prezydent nie interweniował.
Prezydent informując o zwołaniu Rady Gabinetowej, powiedział, że problemy służby zdrowia to jedna z najważniejszych obecnie spraw. Chciałbym, żeby ten problem był rozwiązywany na poziomie ponadpolitycznym, żeby w najmniejszym możliwie stopniu był uwikłany w polityczny konflikt, żeby w jego rozwiązaniu wzięły udział możliwie wszystkie strony - podkreślił Lech Kaczyński.
Rada Gabinetowa - rząd pod przewodnictwem prezydenta - zbierze się w poniedziałek przed południem.