Prezydent wyjawił Tuskowi tajemnice dot. Sikorskiego
Zakończyło się spotkanie desygnowanego na premiera Donalda Tuska z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Tusk przedstawiał prezydentowi skład przyszłego rządu PO-PSL. W piątek o godzinie 10.15 nastąpi zaprzysiężenie nowego rządu - zapowiedział po spotkaniu prezydencki minister Michał Kamiński.
Uroczystość w żaden sposób nie będzie odbiegała od innych tego typu spotkań, łącznie z lampką szampana mimo dość wczesnej pory - mówił Kamiński. Dodał, że prezydent powoła na ministrów wszystkie osoby z listy, przedstawionej przez Tuska.
Przyszły premier powiedział na konferencji, że rozmowa z Lechem Kaczyńskim utwierdziła go w przekonaniu, że obaj "wchodzą na dobrą drogę", a relacje miedzy nimi mogą być "bardzo twórcze jeśli chodzi o współpracę w kwestiach międzynarodowych".
"Rozmowa w sześć oczu"
Prezydent podtrzymał swoje zastrzeżenia do kandydatur: Radosława Sikorskiego na szefa MSZ i Zbigniewa Ćwiąkalskiego na stanowisko ministra sprawiedliwości.
Minister Kamiński poinformował, że doszło też do rozmowy w sześć oczu, w której uczestniczył prezydent, Tusk oraz szef Służby Wywiadu Wojskowego Witold Marczuk - były szef ABW. Jak mówił Kamiński, było to ściśle tajne spotkanie, podczas którego zostały przedstawione tajne fakty związane z działalnością Radosława Sikorskiego jako ministra obrony.
Pan Witold Marczuk uczestniczył w tym spotkaniu, ale milcząco - powiedział Tusk. Mogłem pogratulować panu generałowi świeżej nominacji na wysokie stanowisko - opowiadał Tusk.
Tusk: nie zmieniłem zdania na temat Sikorskiego
Przyszły premier nie zmienił swojej decyzji odnośnie kandydatury Sikorskiego. Nie pojawiło się nic takiego w trakcie naszej rozmowy, co dyskwalifikowałoby, bądź utrudniałoby, podjęcie misji prowadzenia spraw międzynarodowych przez pana Radosława Sikorskiego - powiedział Tusk w Sejmie.
Lider PO zapewnił, że do nominacji podchodzi z najwyższą odpowiedzialnością, a szczególnie w resortach, które są także "w polu zainteresowania prezydenta", czyli w MON i MSZ.
Kamiński zastrzegł, że nie może poinformować, czego dotyczyły prezydenckie zastrzeżenia do kandydatury Radosława Sikorskiego na szefa MSZ.
Dodał, że prezydent i szef PO rozmawiali m.in. o polityce zagranicznej, w tym o sprawach unijnych. Rozmowa -jak mówił - była konstruktywna i odbyła się w spokojnej atmosferze.
Po tej rozmowie jestem dużo większym optymistą jeśli chodzi o naszą współpracę - mówił po rozmowie Donald Tusk. Dodał: dobrze by się stało, jeśli w Polsce i poza jej granicami potrafili utrzymać ciągłość i konsekwencję jeśli chodzi o naszą politykę zagraniczną. Wyjaśnił, że chodzi o strategiczne cele Polski.
Umówiliśmy się na odrębne spotkanie z panem prezydentem, na którym omówimy wszystkie szczegóły. Nie ukrywam, że byłbym, zadowolony, gdybyśmy mogli w Lizbonie i Brukseli uczestniczyć w tym doniosłym fakcie - mówił Tusk.
Rozmowa trwała niemal półtorej godziny - dłużej niż przewidywano.
W skład rządu wejdą:
1. premier - Donald Tusk
2. minister gospodarki - Waldemar Pawlak
3. minister spraw wewnętrznych i administracji - Grzegorz Schetyna
4. minister spraw zagranicznych - Radosław Sikorski
5. minister sprawiedliwości - Zbigniew Ćwiąkalski
6. minister obrony narodowej - Bogdan Klich
7. minister finansów - Jacek Rostowski
8. minister skarbu państwa - Aleksander Grad
9. minister infrastruktury - Cezary Grabarczyk
10. minister rolnictwa - Marek Sawicki
11. minister pracy - Jolanta Fedak
12. minister rozwoju regionalnego - Elżbieta Bieńkowska
13. minister ochrony środowiska - Maciej Nowicki
14. minister zdrowia - Ewa Kopacz
15. minister edukacji narodowej - Katarzyna Hall
16. minister kultury - Bogdan Zdrojewski
17. minister nauki i szkolnictwa wyższego - Barbara Kudrycka
18. minister sportu - Mirosław Drzewiecki.
Wiadomo również, że wśród współpracowników Tuska w jego kancelarii jako szefa rządu będą: Sławomir Nowak, Tomasz Arabski i Paweł Graś.