Trwa ładowanie...

Prezydent wstrzymuje decyzję ws.orderów Virtuti Militari. Na razie ich nie odbierze

Osoby, które już w latach 90. zostały pozbawione uprawnień kombatanckich za działanie na rzecz aparatu bezpieczeństwa, a które otrzymały ordery Virtuti Militari, jeszcze je zatrzymają. Prezydent nadal waha się co do decyzji, czy odznaczenia odebrać.

Prezydent wstrzymuje decyzję ws.orderów Virtuti Militari. Na razie ich nie odbierzeŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d4934j9
d4934j9

"Rzeczpospolita" podała, że na ten moment Andrzej Duda wstrzymał się z podjęciem decyzji w tej sprawie. Jednak listę osób, "co do których istnieją uzasadnione wątpliwości, w kwestii zasadności posiadania przez nich Orderu" sporządził już dla niego szef Urzędu do spraw Kombatantów Represjonowanych Jan Józef Kasprzak.

Na tej liście znajdują się nazwiska osób, które już w latach 90. zostały pozbawione uprawnień kombatanckich za działanie na rzecz aparatu bezpieczeństwa państwa komunistycznego. Wymieniono również pięciu zabójców mjr. Mariana Bernaciaka.

Wedle ustawy o orderach i odznaczeniach prezydent może pozbawić takiego wyróżnienia osobę, która "dopuściła się czynu, wskutek którego stał się niegodny orderu i odznaczenia". - " Niezbędne jest jednak w tej materii kapituła Orderu Virtuti Militari" - stwierdził minister Kasprzyk w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Prezydent myśli o odebraniu orderów Virtuti Militari

Kancelaria Prezydenta jest dość powściągliwa w udzielaniu informacji. Wytłumaczyli jedynie, ze "sprawa pozbawienia osób niegodnych Orderów Virtuti Militari, nadanych im w okresie Polski Ludowej, jest w trakcie opracowywania w Kancelarii Prezydenta RP".

Wskazała również że rzecz złożona jest prawnie i historycznie, co stanowi problem w przygotowaniu stanowiska rozstrzygającego podejmowaną kwestię. Dodała, że próby "podejmowane w tym kierunku, w kolejnych kadencjach Prezydentów, nie przyniosły dotychczas rezultatów".

Źródło: Rzeczpospolita

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4934j9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4934j9
Więcej tematów