PolskaPrezydent Warszawy zleciła kontrolę ws. biurowca przy pl. Zamkowym

Prezydent Warszawy zleciła kontrolę ws. biurowca przy pl. Zamkowym

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zleciła kontrolę w sprawie biurowca, który ma stanąć w sąsiedztwie Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do dymisji podała się naczelnik śródmiejskiego wydziału architektury Jolanta Zdziech-Naperty.

Prezydent Warszawy zleciła kontrolę ws. biurowca przy pl. Zamkowym
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz

04.11.2013 | aktual.: 04.11.2013 16:27

Prezydent Warszawy powiedziała, że od strony formalnej nie ma podstaw do wstrzymania budowy. Podkreśliła natomiast, że będą kontrole dotyczące inwestycji. - Wyciągamy konsekwencje w stosunku do pracowników - dodała.

Podczas wewnętrznej kontroli sprawdzony zostanie proces wydawania zgód i opinii w zakresie architektonicznym inwestycji; trwa także kontrola wewnętrzna w zakresie konserwatorskim.

Prezydent Warszawy pytana przez dziennikarzy, podkreśliła, że budowa biurowca nie była konsultowana z UNESCO, gdyż działka, na której ma stanąć, znajduje się poza ścisłą strefą określoną wpisem UNESCO; granicą wpisu jest ul. Podwale.

Biurowiec ma zostać zrealizowany przez spółkę Senatorska Investment na działce przy pl. Zamkowym. Jak podał tygodnik "Wprost", współtwórcą projektu architektonicznego biurowca jest syn byłej naczelnik śródmiejskiego wydziału architektury, Bartosz Naperty.

Na potrzeby inwestycji ma zostać wyburzona część budynku przy ul. Podwale 1. Pomysły zastąpienia tej kamienicy budynkiem przeznaczonym na biura wywołały kontrowersje, kamienica nie jest jednak zabytkiem. Problemem okazało się natomiast sąsiedztwo Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zarząd spółki Senatorska Investment zdecydował o złożeniu do NIK, Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, CBA oraz Rady Warszawy wniosku, który ma na celu kontrolę poprawności przeprowadzonej procedury administracyjnej uzyskania zezwolenia na budowę budynku - poinformowała spółka w komunikacie. "W ten sposób pragniemy dowieść prawidłowości wszystkich działań oraz zakończyć spekulacje na ten temat" - podkreślono.

Spółka zaznacza, że procedura administracyjna trwała od 2007 r., a decyzja śródmiejskiego wydziału architektury o warunkach zabudowy została wydana w sierpniu 2009 roku przez ówczesnego naczelnika Andrzeja Michalskiego. Podkreślono, że wydanie pozwolenia na budowę w 2012 roku, przez byłą naczelnik Zdziech-Naperty było potwierdzeniem wcześniejszych ustaleń.

Jak podaje spółka, jedynym zleceniobiorcą prac projektowych była firma RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, a głównym projektantem obiektu jest architekt Wojciech Grabianowski, który brał udział w konsultacjach z miejskimi urzędnikami. Z informacji RKW Rhode Kellermann Wawrowsky wynika, że udział Bartosza Napertego w zespole projektującym budynek ograniczył się do przygotowania wizualizacji obiektu oraz wykonania prac renderingu (prezentacji), na potrzeby konsultacji ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków. Spółka zaznacza, że Naperty nie posiada samodzielnych uprawnień do projektowania budynków.

W ubiegłym tygodniu przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO Andrzej Rottermund powiedział, że wkrótce może dojść do kontroli ekspertów z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu.

Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r. Warszawska starówka została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej. Wkrótce po jej zakończeniu postanowiono o odbudowie Starego Miasta. Zdecydowano się na przywrócenie jego świetności z XVIII w. Projekt rekonstrukcji opracowało Biuro Odbudowy Stolicy, powołane 14 lutego 1945 r.

W kolejnych latach odgruzowywano ulice Starówki. 22 lipca 1949 r. oddano do użytku trasę W-Z, a Kolumna Zygmunta powróciła na swoje miejsce. Zakończenie pierwszego etapu odbudowy Starego Miasta nastąpiło 22 lipca 1953 r. Odbudowa katedry św. Jana i innych kościołów trwała nieco dłużej - do 1955 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)