PolskaPrezydent:w konstytucji UE - odniesienie do Boga i chrześcijaństwa

Prezydent:w konstytucji UE - odniesienie do Boga i chrześcijaństwa

Prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że w preambule unijnej konstytucji powinno się znaleźć odniesie do Boga i chrześcijaństwa. Prezydent, który uczestniczy w Krakowie w międzynarodowej konferencji poświęconej roli Kościoła katolickiego w procesie integracji, podkreślił też, że Kościół otwarty i tolerancyjny będzie w Europie wielką wartością.

W wystąpieniu inaugurującym konferencję Kwaśniewski podkreślił, że idea jedności europejskiej ma chrześcijańskie korzenie i jest to fakt historyczny o znaczącej wymowie. Powiedział też, że chrześcijaństwo przyniosło ze sobą uniwersalną etykę, która "przekracza granice, burzy mury, niesie pomoc, buduje pokój i porozumienie".

Prezydent dodał, że w Unii Europejskiej, doświadczającej obecnie symptomów osłabienia gospodarczego, coraz silniejsza staje się potrzeba sięgnięcia do źródeł i ideałów, które towarzyszyły powstawaniu europejskiej wspólnoty.

"Świadectwem tej potrzeby jest projekt Traktatu Konstytucyjnego. Projekt ten na pewno nie jest doskonały" - powiedział Kwaśniewski. - "Wśród krytycznych uwag często pojawia się kwestia braku odniesienia do Boga i chrześcijaństwa w preambule konstytucji. Jak podkreślałem, już sama historyczna rzetelność nakazywałaby umieszczenie takiego zapisu w tekście. Trudno też zrozumieć, w jaki sposób zapis ten mógłby urazić przedstawicieli innych wyznań czy osoby niewierzące".

Prezydent wyraził przekonanie, że polscy przedstawiciele na międzynarodową konferencję w Rzymie, podczas której będzie omawiany projekt unijnej konstytucji, "zapewne będą powracali do kwestii odniesienia się w Traktacie do chrześcijaństwa".

Kwaśniewski zaznaczył, że należy jednak docenić zamieszczenie w projekcie Traktatu Konstytucyjnego UE Karty Praw Podstawowych, która gwarantuje wszystkim obywatelom Unii m.in. prawo do życia, nienaruszalność godności, prawo do wolności myśli, sumienia i religii.

"W proponowanej wersji preambuły znalazło się odwołanie do religijnego dziedzictwa Europy. To na pewno krok we właściwym kierunku. Mam nadzieję, że pierwszy i nie ostatni" - powiedział prezydent.

W opinii Kwaśniewskiego, "przyszłością Europy jest polityka otwartych drzwi". "Tę otwartą Europę będzie coraz bardziej cechowała wielokulturowość" - powiedział prezydent. Podkreślił, że ogromną rolę w procesie integracji ma do odegrania Kościół. "Kościół gotowy do dialogu ekumenicznego, Kościół otwarty i tolerancyjny będzie w tej Europie wielką wartością. Taki Kościół może stać się patronem dialogu, budować postawy otwartości i szacunku" - powiedział prezydent.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)