Trwa ładowanie...
d1e2952

Prezydent Turcji grozi publicznie opozycyjnemu dziennikowi "Cumhuriyet"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oznajmił w wywiadzie w telewizji, że dziennikarz opozycyjnej gazety "Cumhuriyet" "drogo zapłaci" za publikację nagrania pokazującego, według dziennika, dostawę broni do Syrii przy wsparciu tureckich służb wywiadowczych MIT. - Nie puszczę tego płazem - powiedział prezydent Turcji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Turcji grozi publicznie opozycyjnemu dziennikowi "Cumhuriyet"
(PAP/EPA, Fot: Uli Deck)
d1e2952

- Osoba, która relacjonowała to jako materiał na wyłączność, drogo za to zapłaci. Nie puszczę tego płazem - powiedział Erdogan w wywiadzie dla państwowej telewizji TRT.

Chodzi o nagranie wideo opublikowane na stronie internetowej "Cumhurriyet". Pokazuje ono według dziennika jak żandarmi i policjanci znajdują transport broni i amunicji w ciężarówce należącej do MIT. Gazeta podała, że nagranie pochodzi z 19 stycznia 2014 roku. Nie wyjaśniła, w jaki sposób je otrzymała.

Według świadków i prokuratorów pod koniec 2013 i na początku 2014 roku turecki wywiad pomagał w przekazywaniu broni do Syrii, gdzie rebelianci walczą o obalenie prezydenta Baszara el-Asada. Władze tureckie zaprzeczały, by udzielały takiego wsparcia rebeliantom.

d1e2952

Erdogan mówił w telewizji, że zatrzymane 19 stycznia zeszłego roku ciężarówki należały do MIT, ale wiozły pomoc dla żyjącej w Syrii mniejszości pochodzenia tureckiego. Oświadczył też, że prokuratura nie miała prawa przeszukiwać pojazdów MIT. - Oskarżenia pod adresem narodowej agencji wywiadu i ta nielegalna operacja to rodzaj działalności szpiegowskiej. Gazeta jest teraz zaangażowana w to szpiegostwo - mówił Erdogan. Dodał, że nakazał wniesienie pozwu w tej sprawie.

Według agencji Anatolia prokuratura w Stambule wszczęła śledztwo dotyczące redaktora naczelnego "Cumhuriyet" Cana Dundara na podstawie przepisów antyterrorystycznych.

Na koncie "Cumhuriyet" na Twitterze Dundar napisał: "Jesteśmy dziennikarzami, nie urzędnikami państwowymi. Nie jest naszym zadaniem ukrywanie brudnych sekretów państwa". Parodiując słowa Erdogana, napisał też: "Osoba, która popełniła to przestępstwo, zapłaci wysoką cenę, nie puścimy jej tego płazem".

Zobacz wideo. Monitoring zarejestrował zamach na turecką opozycjonistkę

d1e2952

Podziel się opinią

Share
d1e2952
d1e2952