PolskaPrezydent: sytuacja jest nadzwyczajna

Prezydent: sytuacja jest nadzwyczajna

Prezydent Lech Kaczyński ocenił, że sytuacja, w której trzej nowi ministrowie obejmują swoje funkcje jest "nadzwyczajna". Podczas uroczystości powołania Jerzego Millera na szefa MSWiA, Adama Giersza na ministra sportu oraz Krzysztofa Kwiatkowskiego na ministra sprawiedliwości Lech Kaczyński zapowiedział, że wypowie się na ten temat szerzej, ale przy innej okazji.

Prezydent: sytuacja jest nadzwyczajna
Źródło zdjęć: © PAP

- Chciałem pogratulować nominacji i życzyć wszystkiego najlepszego w pełnieniu trudnych funkcji - zwrócił się do nowo powołanych ministrów prezydent. - Wszystkie trzy funkcje są wyjątkowo trudne - szczególnie w tych warunkach, w jakich musieli je panowie ministrowie podjąć - dodał.

- Sytuacja istotnie jest nadzwyczajna, mam po raz pierwszy okazję o tym mówić, na ten temat wypowiem się szerzej - powiedział prezydent. Zaznaczył, że nie jest to jednak odpowiedni ku temu moment. Przy okazji prezydent złożył natomiast życzenia nauczycielom. W dniu ich święta podkreślił, że sam przez wiele lat wykonywał ten zawód.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim nowo powołani ministrowie złożyli przysięgę. Zobowiązali się - zgodnie z przyjętą formułą - że dochowają wierności Konstytucji i prawu, a dobro Ojczyzny i pomyślność obywateli będą dla nich najwyższym nakazem.

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk dokonał rekonstrukcji rządu i zdymisjonował sześciu ministrów. Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma oraz Mirosław Drzewiecki minister sportu podali się do dymisji w związku z aferą hazardową, z funkcji szefa klubu parlamentarnego zrezygnował Zbigniew Chlebowski - jego miejsce zajął dotychczasowy wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Z kancelarii premiera odeszli także Paweł Graś, Sławomir Nowak oraz Rafał Grupiński.

Jerzy Miller ma 57 lat. Ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jest specjalistą automatyki cyfrowej. Pracował w Instytucie Obróbki Skrawaniem. Z administracją publiczną i polityką jest związany od początku lat 90., gdy był dyrektorem wydziału w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, następnie szefem tego urzędu, a w latach 1993-98 wicewojewodą krakowskim. W latach 1998-200 był wiceministrem finansów, w latach 2001-2003 doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego, a następnie prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Później znów pracował w NBP. W 2004 roku został prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie pracował do 2006 roku. Po odwołaniu z funkcji szefa NFZ został wiceprezydentem Warszawy, zastępcą Hanny Gronkiewicz-Waltz. W listopadzie 2007 został wojewodą małopolskim.

Krzysztof Kwiatkowski ma 38 lat. Ukończył prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Był członkiem zarządu krajowego Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Jest kawalerem Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego. Z polityką jest związany od początku lat 90., działał w Akcji Wyborczej Solidarność i Porozumieniu Centrum. W 1993 roku został radnym, a następnie wiceprezydentem Zgierza. W latach 1997-2001 był osobistym sekretarzem premiera Jerzego Buzka. W 2004 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej. W 2006 kandydował na prezydenta Łodzi, w II turze przegrał z Jerzym Kropiwnickim. W tym samym roku uzyskał mandat radnego sejmiku łódzkiego, którego został wiceprzewodniczącym. W 2007 roku dostał się do Senatu z listy PO. W Senacie kierował Komisją Ustawodawczą. W lutym 2009 roku został wiceministrem sprawiedliwości w resorcie kierowanym przez Andrzeja Czumę.

Adam Giersz ma 62 lata. Ukończył Uniwersytet Gdański, jest doktorem nauk ekonomicznych. Przez wiele lat był trenerem tenisa stołowego. Był szefem polskiej reprezentacji w czasach, gdy grali w niej Andrzej Grubba i Leszek Kucharski. W latach 1994-2001 przewodniczył Polskiemu Związkowi Tenisa Stołowego, był też członkiem zarządu Europejskiej Unii Tenisa Stołowego. Z polityką związany jest od początku lat 90., gdy działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym. Z ramienia KL-D kandydował do parlamentu, jednak mandatu nie uzyskał. W 2001 roku został wiceministrem edukacji narodowej i sportu oraz prezesem Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu. Wiceministrem edukacji i sportu przestał być w 2004 roku po dojściu do władzy SLD. W rządzie Donalda Tuska był najpierw szefem Gabinetu Politycznego ministra sportu, a następnie wiceministrem sportu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)