Prezydent spotkał się z premierem Finlandii i szefem KE
Prezydent Lech Kaczyński spotkał się w Helsinkach z premierem Finlandii Matti
Vanhanenem i szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso -
poinformował wiceszef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta
Marcin Rosołowski. Tematem rozmowy był rozpoczynający się w
piątek w fińskim Lahti nieformalny szczyt UE.
19.10.2006 22:50
Organizująca spotkanie Finlandia, obecnie przewodnicząca UE, wierzy, że przyspieszy ono rozwój wspólnej polityki zewnętrznej Unii w spornych kwestiach, m.in. energii. Chodzi o to, by Bruksela wreszcie zaczęła rozmawiać jednym głosem z krajami trzecimi, a zwłaszcza Rosją, skąd pochodzi 25% zużywanej w UE energii.
W jednodniowym szczycie oprócz przywódców "25" uczestniczył będzie prezydent Rosji Władimir Putin.
Wiceszef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Rosołowski powiedział, że strona fińska w przeddzień szczytu chce poznać polskie stanowisko w sprawach, o których będzie mowa podczas piątkowego spotkania. Stąd czwartkowe rozmowy z premierem Vanhanenem, w których uczestniczył też Barroso.
Rosołowski ocenił, że zaproszenie polskiej delegacji na konsultacje w przeddzień szczytu pokazuje, "wagę, jaka przywiązywana jest do polskiego stanowiska".
Szczyt rozpocznie się w piątek ok. godz. 13.00 (godz. 12 czasu polskiego) w gronie przywódców państw UE, w tym polskiego prezydenta. Dopiero wieczorem, podczas kolacji, dołączy do nich Władimir Putin. Finlandia chce, by do tego czasu przywódcy we własnym gronie spróbowali ustalić "jednolity" przekaz, tak by nie demonstrować podziałów przed rosyjskim prezydentem.
Finlandia zapowiedziała, że kolacja z Putinem będzie na tyle długa, by każdy z 25 przywódców mógł choć na chwilę zabrać głos, ale przestrzega przed wykorzystaniem tej okazji do rozwiązywania bilateralnych spraw z Rosją. Ma zostać poruszona kwestia praw człowieka w Rosji - w kontekście niedawnego zabójstwa dziennikarki Anny Politkowskiej.
W sprawach energii, w imieniu całej UE głos zabierze szef Komisji Europejskiej. Będzie przekonywał Putina, by umożliwił dostęp do rosyjskich rurociągów oraz otworzył sektor energii dla unijnych inwestorów. W zamian Bruksela jest gotowa pozwolić Rosji na tworzenie własnych sieci dystrybucji w UE.
Agata Jabłońska