ŚwiatPrezydent rozpoczął wizytę w Austrii

Prezydent rozpoczął wizytę w Austrii

Aleksander Kwaśniewski rozpoczął jednodniową pożegnalną wizytę w Austrii. Z politykami Austrii
będzie rozmawiał m.in. o budżecie Unii Europejskiej oraz
stosunkach polsko-austriackich. Kwaśniewski ma się spotkać z prezydentem Austrii Heinzem
Fischerem. Wizyta w Austrii ma charakter pożegnalny.

02.12.2005 11:05

Jak powiedział zastępca dyrektora Biura Spraw Międzynarodowych Kancelarii Prezydenta Ireneusz Bil, w trakcie wizyty planowane są rozmowy plenarne delegacji polskiej i austriackiej pod przewodnictwem obu prezydentów.

Prezydent Kwaśniewski spotka się także z przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Austriackiej Andreasem Kholem. Ma również zwiedzić wystawę "Nowa Austria" w Pałacu Belweder.

Bil powiedział, że głównym tematem rozmów będzie kwestia nowej perspektywy finansowej UE na lata 2007-2013. Jak dodał, sprawa unijnego budżetu była też głównym tematem wtorkowych rozmów prezydenta Kwaśniewskiego w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i premierem Belgii Guy Verhofstadtem.

Europa potrzebuje budżetu i to dobrego budżetu. Propozycja brytyjska nie jest dobrą propozycją szczególnie z perspektywy nowych krajów członkowskich - powiedział Kwaśniewski dziennikarzom po rozmowach w Brukseli. Według nieoficjalnych informacji Londyn, który przewodniczy w tym półroczu UE, chce zmniejszyć łączną pulę wydatków do 846 mld euro z proponowanych wcześniej przez Luksemburg 871 mld, głównie poprzez zredukowanie o 10% pomocy regionalnej, przeznaczonej dla 10 nowych państw członkowskich.

Bil powiedział, że Austria to "kluczowy partner" dla Polski, ponieważ 1 stycznia przejmuje od Wielkiej Brytanii przewodnictwo w UE. Bil poinformował, że jednym z tematów będzie kwestia otwarcia rynku pracy w Austrii dla polskich pracowników. Będziemy starali się przytoczyć pozytywne przykłady państw Unii - Wielkiej Brytanii i Szwecji - które dawno na ten krok się zdecydowały - powiedział Bil. Jak dodał, prezydenci będą też rozmawiać "o przyszłości zachodnich Bałkanów" oraz o statusie Kosowa.

Marcin Gietka

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)