Prezydent przyjął dymisję rządu
Prezydent Lech Kaczyński przyjął dymisję rządu Jarosława Kaczyńskiego - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/sejm-startuje-rzad-ustepuje-6038716685570689g ) [
]( http://wiadomosci.wp.pl/sejm-startuje-rzad-ustepuje-6038716685570689g )
Sejm startuje, rząd ustępuje
Jednocześnie prezydent powierzył gabinetowi Jarosława Kaczyńskiego pełnienie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.
Jarosław Kaczyński złożył dymisję w Pałacu Prezydenckim w poniedziałek po godz. 13. Formalnie Lech Kaczyński wstrzymał się z przyjęciem tej dymisji do czasu jej złożenia na pierwszym posiedzeniu Sejmu VI kadencji.
Zgodnie z zapisami konstytucji, "prezes Rady Ministrów składa dymisję Rady Ministrów na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu".
Prezydent Lech Kaczyński desygnował Jarosława Kaczyńskiego na premiera 10 lipca 2006 roku - tego samego dnia, w którym przyjął dymisję rządu Kazimierza Marcinkiewicza.
14 lipca 2006 roku prezydent powołał koalicyjny rząd PiS, Samoobrony i LPR, a 19 lipca Sejm głosami tych partii udzielił gabinetowi wotum zaufania.
Rząd Jarosława Kaczyńskiego przeżył dwukrotne zerwanie koalicji z Samoobroną (raz jedynie na niecały miesiąc). Drugie odejście lidera Samoobrony Andrzeja Leppera z rządu w lipcu tego roku (w związku z akcją CBA w sprawie podejrzenia korupcji w resorcie rolnictwa kierowanym przez Leppera) było już ostateczne i zadecydowało o utracie większości parlamentarnej rządu. Rozpadła się też koalicja z LPR.
Rząd Jarosława Kaczyńskiego odchodzi jako gabinet mniejszościowy.
Według zapowiedzi prezydenckiego ministra Michała Kamińskiego, Lech Kaczyński jeszcze w tym tygodniu desygnuje lidera PO Donalda Tuska na premiera. Następnie desygnowany kandydat na premiera proponuje skład Rady Ministrów.
Z wypowiedzi liderów ugrupowań prowadzących negocjacje koalicyjne - PO i PSL wynika, że skład rządu i podział zadań między koalicjantów ma być znany niedługo po desygnowaniu Tuska na premiera.
Zgodnie z konstytucją, prezydent ma 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu na powołanie nowego premiera wraz z pozostałymi członkami rządu. Następnie nowy szef rządu ma kolejne 14 dni na przedstawienie w Sejmie programu działania (expose) wraz z wnioskiem o wotum zaufania dla swojego rządu. Uzyskanie wotum zaufania jest warunkiem ukonstytuowania się rządu. Sejm uchwala je bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Oznacza to, że najpóźniej do 19 listopada powinno nastąpić formalne powołanie nowego rządu przez prezydenta, a najpóźniej do 3 grudnia nowy premier powinien przedstawić expose i uzyskać wotum zaufania dla swojego rządu.
Gdyby misja rządu nie powiodła się na tym etapie, to wówczas inicjatywa tworzenia gabinetu przechodzi do Sejmu.