Trwa ładowanie...

Prezydent Poznania dostał od radnych absolutorium za wykonanie budżetu

• Podczas wtorkowej sesji zaprezentowano sprawozdanie z wykonania budżetu miasta w 2015 r.
• Dochody były wyższe niż zakładano i zmniejszyło się zadłużenie miasta
• Za sprawą głosów PO i Zjednoczonej Lewicy prezydent Jacek Jaśkowiak uzyskał absolutorium

Share
Prezydent Poznania dostał od radnych absolutorium za wykonanie budżetu
Źródło: WP, fot: Zenon Kubiak
d5rxglh

W minionym roku dochody miasta wyniosły 3,322 mld zł, a wydatki 3,106 mld zł, co oznacza nadwyżkę w wysokości ponad 215 mln zł. Pozytywnie wykonanie budżetu przez prezydenta zaopiniowała Komisja Rewizyjna.

- Na naszą ocenę wpływ miały przede wszystkim wyższe od planowanych wpływy do kasy miasta oraz zadowalający poziom wykonania wydatków, który wyniósł ponad 95 proc. planu - uzasadniała w czasie wtorkowej sesji absolutoryjnej Małgorzata Dudzic-Biskupska, radna Platformy Obywatelskiej - Niewykonania w zakresie przede wszystkim wydatków majątkowych w zasadniczej większości przypadków zostały w sposób zadowalający wyjaśnione. Pozytywnie należy też ocenić spadek zadłużenia Poznania o blisko 8 proc. oraz wzrost dochodów per capita, czyli w przeliczeniu na jednego mieszkańca - dodała.

Innego zdania byli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy skrytykowali prezydenta za wiele opóźnień w inwestycjach. Ich zarzuty pod adresem Jacka Jaśkowiaka w dużej mierze koncentrowały się na tym, jak zarządza on miastem.

d5rxglh

Artur Różański, przewodniczący klubu PiS, postanowił wcielić się w rolę nauczyciela, który na koniec roku szkolnego wystawia ocenę prezydentowi. W tym przypadku były to głównie jedynki i dwójki. Różański brał przy tym pod uwagę m.in. bałagan w GOAP-ie, nieprawidłowości w Zarządzie Transportu Miejskiego, konflikty wokół niektórych szkół i nierealizowanie obietnic wyborczych.

- Czas zrezygnować z lansu, a zająć się ciężką pracą - apelował Różański.

Przedstawiciele koalicji PO - Zjednoczona Lewica bronili Jaśkowiaka, zwracając uwagę na to, że budżet na 2015 r. był w przeważającej części zaplanowany jeszcze przez Ryszarda Grobelnego.

Ostatecznie za udzieleniem absolutorium prezydentowi zagłosowało 21 radnych PO, Zjednoczonej Lewicy oraz Tomasz Wierzbicki z Prawa do Miasta. Przeciw było 15 radnych PiS i Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d5rxglh

Podziel się opinią

Share
d5rxglh
d5rxglh
Więcej tematów