PolskaPrezydent powołał szefową MSZ

Prezydent powołał szefową MSZ

Prezydent Lech Kaczyński powołał Annę Fotygę na nowego szefa resortu spraw zagranicznych. Fotyga zastąpiła na tym stanowisku odwołanego tego dnia Stefana Mellera. Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapewnił, że powołanie Fotygi świadczy o tym, że Polska zamierza kontynuować aktywną politykę zagraniczną.

Prezydent powołał szefową MSZ
Źródło zdjęć: © AFP

Fotyga była dotychczas wiceministrem spraw zagranicznych, była eurodeputowaną PiS w Parlamencie Europejskim. Meller zrezygnował z udziału w rządzie po zawarciu przez PiS koalicji rządowej z Samoobroną.

Prezydent życzył nowej szefowej dyplomacji samych sukcesów i tego, by polska polityka zagraniczna dobrze chroniła interesy Polski i interes narodu. Po wręczeniu nominacji L.Kaczyński podkreślił m.in. doświadczenie Fotygi i fakt, że jest ona pierwszą kobietą na stanowisku szefa polskiej dyplomacji.

L.Kaczyński podziękował też poprzednikowi Fotygi na stanowisku szefa MSZ Stefanowi Mellerowi za wysiłek i efektywność. Bo wbrew temu co niektórzy mówią, ostatnie 6 miesięcy było czasem efektywnym jeśli chodzi o politykę zagraniczną - oświadczył.

Premier podkreślił podczas uroczystości powołania Anny Fotygi na ministra spraw zagranicznych, że zmiana na stanowisku szefa MSZ jest jak najbardziej naturalna - ponieważ miejsce ministra Mellera zajęła jego dotychczasowa zastępczyni.

Szef rządu podkreślił też, że zmiana ta świadczy o tym, że rząd chce pod kierunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego kontynuować "aktywizację polskiej polityki - zarówno w UE jak i poza jej granicami".

Jestem przekonany, że czeka nas w tym dziele sukces - zaznaczył premier. Dodał też, że Fotyga cieszy się zarówno zaufaniem prezydenta jak i jego.

Szef rządu podziękował również odwołanemu ministrowi Stefanowi Mellerowi za sześć miesięcy "wytężonej i owocnej pracy" w resorcie.

Nowa minister spraw zagranicznych zapowiedziała, że nic z dotychczasowych zadań polskiej polityki zagranicznej rządu nie ulega zmianie.

Fotyga zaznaczyła na briefingu po powołaniu jej na stanowisko szefa MSZ, że uczestniczyła w opracowywaniu założeń polskiej polityki zagranicznej rządu na rok 2006. Nic w tej mierze nie ulega zmianom - podkreśliła. Wchodzę w cykl działań, które były wcześniej przewidziane - dodała.

Według premiera, cały życiorys Fotygi świadczy o tym, że jest ona bardzo dobrze przygotowana do pełnienia funkcji ministra spraw zagranicznych. Ale chyba najlepiej świadczy o tym fakt, że przez ostatnie sześć miesięcy była sekretarzem stanu, pierwszym zastępcą ministra spraw zagranicznych. Kto lepiej jest przygotowany do kontynuowania polityki niż pierwszy zastępca? - powiedział premier na briefingu po powołaniu Fotygi na szefową MSZ.

W ocenie szefa rządu, opinia opozycji, która zarzuca Fotydze brak odpowiedniego doświadczenia, "jest w tym wypadku zadziwiająca".

Z kolei Fotyga zapytana o inną opinię, że jej nominacja oznacza, iż centrum prowadzenia polityki zagranicznej przeniesie się z rządu do Pałacu Prezydenckiego powiedziała, że w zakresie polityki zagranicznej uprawnienia prezydenta, premiera i ministra określa konstytucja. I nic w tej mierze nie będzie wykraczało poza konstytucję - oświadczyła.

Nowa minister była też pytana o niezbyt przychylne dla Polski komentarze zagranicznych mediów na temat nowej koalicji rządowej w Polsce. Fotyga przyznała, że takie "medialne komentarze" martwią ją.

Minister podkreśliła jednak, że na podstawie swoich kontaktów z politykami zagranicznymi może powiedzieć, że tak naprawdę ich reakcja jest znacznie spokojniejsza. Polska jest dużym krajem, ważnym partnerem i z rządem pana Kazimierza Marcinkiewicza nasi partnerzy chcą nadal współpracować - powiedziała. Dotychczasowa wiceminister spraw zagranicznych, była eurodeputowana PiS w Parlamencie Europejskim, Anna Fotyga została we wtorek nowym szefem polskiej dyplomacji. Zastąpiła na tym stanowisku Stefana Mellera, który podał się do dymisji po zawarciu przez PiS koalicji rządowej z Samoobroną.

Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Fotyga jest absolwentką handlu zagranicznego Uniwersytetu Gdańskiego i Duńskiej Szkoły Administracji Publicznej. W 1981 roku pracowała w dziale zagranicznym Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ "Solidarność", a w latach 80. - w firmach skupiających niezależnych przedsiębiorców i pozbawionych pracy dziennikarzy Wybrzeża.

W latach 1989-1991 pracowała w biurze spraw zagranicznych Komisji Krajowej NSZZ "S", następnie nim kierowała. Wówczas zaczęła współpracę z Lechem Kaczyńskim.

Po 1989 roku odbywała staże uniwersyteckie w urzędach federalnych i instytucjach w USA, m.in w Departamencie Pracy. Brała udział w szkoleniach organizowanych m.in przez Bank Światowy i Europejski Bank Odbudowy. W tym samym czasie była ekspertem Międzynarodowej Organizacji Pracy, Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego (ISSA) oraz Banku Światowego, w którym przez dwa lata (1996-1997) pełniła funkcję doradcy w projektach.

W 2004 roku z listy PiS startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego i uzyskała czwarty wynik w województwie pomorskim. Jako europoseł Fotyga pracowała do 2005 roku, była m.in. koordynatorem Grupy Unii na rzecz Europy Narodów (UEN) w Komisji Spraw Zagranicznych Parlamencie Europejskim. W listopadzie 2005 została wiceministrem spraw zagranicznych.

Według mediów, Fotyga ma opinię zaufanej osoby prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To na jego prośbę miała zrezygnować z mandatu eurodeputowanej, aby zostać wiceministrem spraw zagranicznych. Media spekulowały wtedy, że jej osoba została Mellerowi narzucona. Jednak sam minister wypowiadał się wtedy o swej zastępczyni pozytywnie, podkreślając jej "duże obycie międzynarodowe".

Z kolei szef PiS Jarosław Kaczyński, w wywiadzie dla "Newsweeka" przyznał, że po wyborach rozważał powierzenie Fotydze fotela szefa rządu.

"Dziennik Bałtycki" donosił, że Fotyga na rozmowie w sprawie pracy w MSZ była dwa razy. Za pierwszym propozycji jaką dostała od Stefana Mellera - jak ustaliła gazeta - nie przyjęła, bo nie odpowiadała jej ambicjom. Dopiero za drugim otrzymała stanowisko sekretarza stanu.

Według gazety, opinie na temat Fotygi są bardzo różne. Jej znajomi mówili na łamach dziennika, że jest osobą pracowitą, kompetentną i z doświadczeniem międzynarodowym. Inni uważają, że jest zamknięta w sobie, mało znana na arenie międzynarodowej, a nawet w kraju.

Fotyga jest mężatką, ma dwoje dzieci. Mówi biegle po angielsku i rosyjsku. Współpracuje ze Stowarzyszeniem im. Kornelii Lange, skupiającym lekarzy i rodziny dzieci z zespołem CdLS (Kornelia de Lange Syndrom - rzadki zespół chorobowy uwarunkowany genetycznie). Interesuje się literaturą, malarstwem. W wolnym czasie pływa kajakiem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)