PolskaPrezydent powołał Radę Dialogu Społecznego

Prezydent powołał Radę Dialogu Społecznego

Liczę na rolę Rady Dialogu Społecznego w budowie lepszej Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, który w czwartek powołał członków nowego forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu. Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną.

Prezydent powołał Radę Dialogu Społecznego
Źródło zdjęć: © WP | Łukasz Szełemej

Prezydent powiedział, że podczas jego rozmów z mieszkańcami Polski problem braku dialogu pojawiał się bardzo często.

Podkreślił, że ogromnie liczy na rolę RDS w budowie lepszej Polski, w zapewnieniu krajowi zrównoważonego rozwoju. - By było poczucie solidaryzmu społecznego, żeby ono było w obywatelach odbudowywane - zaznaczył. - Fundamentalne znaczenie w tym zakresie, dla tych zadań ma dialog. Dialog rozumiany jako dążenie do porozumienia w sprawach ważnych - powiedział prezydent.

Dziękował za "ważny i znaczący" gest wobec prezydenta i konstytucji - wprowadzenie do Rady Dialogu Społecznego przedstawiciela głowy państwa.

Rada zastąpi funkcjonującą od 2001 roku Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W 59-osobowej Radzie będą też uczestniczyć z głosem doradczym - poza przedstawicielem prezydenta, także przedstawiciele prezesa NBP i szefa GUS. Cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - przedstawiły prezydentowi po sześciu swoich członków Rady, a trzy centrale związkowe - po ośmiu. Premier Ewa Kopacz wskazała też osiem osób - sześciu ministrów i dwóch wiceministrów.

W nowej Radzie - w odróżnieniu od komisji trójstronnej - przewodniczący będą co roku zmieniali się - na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu. Teraz rada sama wybiera przewodniczącego ze swoich członków. Uzgodniono wcześniej, że przewodniczącym pierwszego składu RDS będzie przez rok jeden z liderów trzech central związkowych, ale nie wiadomo jeszcze który: Tadeusz Chwałka (FZZ), Piotr Duda (NSZZ "Solidarność"), czy Jan Guz (OPZZ).

Piotr Duda przewodniczącym

Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda jako pierwszy, przez rok będzie pełnił funkcję przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego. Na przemian przewodniczącymi Rady będą reprezentanci związków, pracodawców i rządu.

Szef NSZZ "Solidarność" zapowiedział, że pierwsze plenarne posiedzenie Rady odbędzie się w listopadzie. - Liczę, że dialog nie pozostanie pustym słowem - powiedział Duda dziennikarzom.

O wyborze Piotra Dudy na szefa Rady Dialogu Społecznego poinformował wcześniej minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

W Radzie Dialogu Społecznego - której członkowie zostali powołani w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę - w odróżnieniu od dotychczasowej Komisji Trójstronnej, przewodniczący będą co roku zmieniali się - na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu. Szefem KT był Kosiniak-Kamysz.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)