PolskaPrezydent podpisał zmianę ustawy o szkolnictwie wyższym

Prezydent podpisał zmianę ustawy o szkolnictwie wyższym

Prezydent Lech Kaczyński podpisał w czwartek
nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o
podatku dochodowym - poinformowała kancelaria
prezydenta.

Nowelizacja naprawia błędy, które powstały przy tworzeniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 27 lipca 2005 r (obowiązującej od 1 września 2005 r.). Niespójności w ustawie polegały na błędnym określeniu terminów obowiązywania niektórych jej przepisów od dnia 1 stycznia 2007 r. Spowodowało to półtoraroczną lukę w regulacjach między 1 września 2005 a 1 stycznia 2007.

Dotyczy to m.in. wynagrodzeń członków prezydium Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i Państwowej Komisji Akredytacyjnej, którzy na skutek błędnych zapisów od września 2005 do stycznia 2007 nie mogli pobierać pensji za swoją pracę.

Zmiany dotyczą też dotacji z budżetu państwa dla wojskowych wyższych uczelni na kształcenie osób cywilnych w okresie od września 2005 do stycznia 2007 oraz współfinansowania uczelni w tym czasie przez samorządy terytorialne.

Według dotychczas obowiązującej ustawy, studenci otrzymujący stypendia od września musieliby teoretycznie zapłacić od tych dochodów podatek, ponieważ zapis ustawy zwalniający ich z tego obowiązku zacząłby obowiązywać dopiero w styczniu 2007 r. Dzięki nowelizacji, ustawa zadziała wstecz i zwolni studentów z podatku od stypendiów, które już otrzymali i otrzymają do końca 2006 r.

Zanim nowe Prawo o szkolnictwie wyższym weszło w życie, studenci byli zwolnieni z podatku od stypendiów.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja wprowadza też jedną zmianę w treści ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W punkcie, w którym mówi ona o zwolnieniu dochodów z tytułu stypendiów z podatku, doprecyzowano, że z podatku będą zwolnione te osoby, które otrzymują stypendia na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Nieścisłości w treści ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym zauważyły władze wyższych uczelni. Pracownicy Ministerstwa Edukacji i Nauki zlokalizowali błędy i opracowano rządową poprawkę.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)