Prezydent podpisał ustawę warszawską
Warszawa będzie jedną gminą na prawach
powiatu, podzieloną na 17 dzielnic; obecnych 11 gmin ulegnie
likwidacji - prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał w sobotę
ustawę o ustroju miasta stołecznego Warszawy.
Prezydent uważa, że istniejący dotychczas ustrój m.st. Warszawy, dzielący Warszawę na samodzielne gminy nie tworzy czytelnej struktury administracyjnej miasta, nie sprzyja efektywnemu zarządzaniu i wypełnianiu funkcji stołecznych - czytamy w sobotnim komunikacie kancelarii prezydenta.
Warszawa będzie jedną gminą na prawach powiatu, podzieloną na 17 dzielnic. Oznacza to likwidację obecnych 11 gmin. Dziesięć gmin obrzeża stanie się dzielnicami, obok siedmiu dotychczasowych dzielnic gminy Centrum.
Warszawa będzie zatem podzielona na dzielnice: Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wilanów, Włochy, Wola i Żoliborz.
Na mocy ustawy zlikwidowany będzie urząd starosty i rada powiatu. Obowiązki starosty będzie sprawować prezydent Warszawy. Między innymi z powodu mocnej pozycji prezydenta, o ten fotel chcą się ubiegać czołowi politycy większości formacji politycznych.
Z prośbą o niepodpisywanie ustawy likwidującej gminy zwracali się do prezydenta burmistrzowie 10 warszawskich gmin otaczających gminę Centrum. Gdyby odmowa podpisania była niemożliwa, burmistrzowie prosili, by Aleksander Kwaśniewski skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, aby zbadać jej zgodność z prawem.
Zdaniem tych samorządowców, ustawa narusza Konstytucję, kłóci się też z ratyfikowaną przez Polskę Europejską Kartą Samorządu Lokalnego. Burmistrzowie przewidują, że po wejściu ustawy w życie gminne budżety zmaleją o dwie trzecie, a gminne inwestycje ustaną.
W opinii prezydenta, dotychczasowy system wymusza istnienie wielu organów kolegialnych, wielkiej rzeszy urzędników i związanego z tym zaplecza materialnego. Efekty działania tych struktur są nieadekwatne do oczekiwań społecznych i do kosztów ponoszonych na ich funkcjonowanie. W powszechnym odczuciu mieszkańców Warszawa jest miastem źle zarządzanym, w którym przeciętny obywatel rzadko jest zorientowany w kompetencjach poszczególnych ogniw władz miejskich - informuje kancelaria prezydenta.
Pozostawienie dwóch z pięciu szczebli stołecznego samorządu sprawi, że w Warszawie będzie o około 300 radnych mniej. Obecnie jest ich 787. (mp)