Prezydent podpisał ustawę o ustroju rolnym
Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał we wtorek ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Wcześniej tego dnia ustawą zajmował się Senat i nie wprowadził do niej żadnych poprawek.
15.04.2003 | aktual.: 15.04.2003 20:42
Szybki tryb pracy nad ustawą o ustroju rolnym związany jest z pojawiającymi się opiniami o konieczności zakończenia procesu legislacyjnego przed 16 kwietnia, czyli dniem podpisania przez Polskę Traktatu Akcesyjnego.
Sprawa sprzedaży i dzierżawy polskiej ziemi cudzoziemcom budziła przez ostatnie miesiące wiele kontrowersji. Powstało kilka projektów stosownej ustawy, dwa poselskie i rządowy. Ostatecznie jednak posłom udało się wypracować wspólne rozwiązania regulujące obrót ziemią i uchwalić ustawę w ostatni piątek.
Ustawa o ustroju rolnym wprowadza m.in. obowiązek posiadania kwalifikacji do prowadzenia działalności rolniczej oraz określa maksymalną wielkość gospodarstwa rodzinnego na 300 ha.
Prezydent Kwaśniewski podkreślił, że dla sukcesu Polski w UE potrzebna jest wieś, rolnicy i PSL. "Jako prezes PSL już dzisiaj mówię tak
dla Unii" - zadeklarował obecny na uroczystości Jarosław Kalinowski.
Kwaśniewski powiedział, że zdecydował nie wykorzystywać całego przysługującego mu terminu na podpisanie ustawy o ustroju rolnym i od razu ją podpisać.
"Uznałem, że przed szczytem w Atenach, przed tym historycznym momentem, w którym podpiszemy w imieniu Rzeczypospolitej Traktat Akcesyjny z UE, taki jasny sygnał należy się polskiej wsi, rolnikom i wszystkim, którzy odczuwali niepokój związany z kształtowaniem ustroju rolnego" - zaznaczył prezydent.
"W ten sposób czynimy zadość oczekiwaniom środowiska wiejskiego oraz eliminujemy niepokoje związane ze skutkami wejścia Polski do UE" - dodał Kwaśniewski.
Kwaśniewski dziękował Kalinowskiemu za inicjatywę PSL i jego samego, dotyczącą ustawy o ziemi oraz za wielką troskę, jaką wykazał w tej sprawie. Kalinowski zaznaczył, że "dzisiejszy dzień daje mu naprawdę olbrzymią satysfakcję". Dodał, że jako wicepremier i minister rolnictwa oraz jako prezes PSL zabiegał o taką ustawę. (mp)
[
]( http://referendum.wp.pl/ ) Jakie pytanie w referendum? Wirtualna Polska zaprasza do głosowania. Ty decydujesz, jakie pytanie padnie w Referendum Europejskim! Sprawdź, jak głosują inni.