Trwa ładowanie...
dp907k2

Prezydent odznaczył "żołnierzy wyklętych"

Prezydent Lech Kaczyński odznaczył w Święto Niepodległości, przywódców
niepodległościowych, antykomunistycznych grup zbrojnych.
Pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni
zostali "Łupaszka", "Huzar" i "Młot".

dp907k2

Krzyż Komandorski OOP otrzymali żołnierze AK, działacze "Solidarności" i ROPCiO. Odznaczeni zostali dotychczasowy dowódca Marynarki Wojennej adm. Roman Krzyżelewski i Edward Pietrzyk, były dowódca Wojsk Lądowych, który po zakończeniu służy wojskowej w stopniu generała broni, został wiosną br. ambasadorem w Iraku. Amb. Pietrzyk został niedawno poważnie ranny w zamachu w Bagdadzie.

Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę", uczestnika kampanii wrześniowej, żołnierza ZWZ-AK, dowódca 5. Wileńskiej Brygady AK.

Ze swymi podkomendnymi walczył na Wileńszczyźnie, Białostocczyźnie, Warmii i Mazurach i na Pomorzu z Niemcami, partyzantami litewskimi i radzieckimi, a po wojnie nękał MO i SB. Aresztowany w 1948 roku w Zakopanem "Łupaszka" został w 1950 skazany na śmierć przez sąd wojskowy. Wyrok wykonano w 1951 roku. W latach 90. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego unieważniła ten wyrok.

Kazimierz Kamieński, pseudonim "Huzar", przeszedł szlak bojowy od granicy pruskiej do bitwy pod Kockiem. Dostał się do niewoli niemieckiej, z której uciekł. Od listopada 1939 był w konspiracji ZWZ-AK. Po wejściu oddziałów ZSRR przeprowadzał akcje bojowe przeciw UB i MO, zabijał sowieckich kolaborantów i żołnierzy. W grudniu 1947 stoczył zwycięską bitwę w Łapach z obławą KBW. W 1952 roku w drodze prowokacji UB zwabiony do warszawy i aresztowany. Skazany na sześciokrotną karę śmierci. Stracony w Białymstoku w 1953 roku.

dp907k2

Władysław Łukasiuk "Młot" próbował stawiać opór oddziałom radzieckim wkraczającym na Podlasie, uczestniczył w akcjach przeciw okupacji niemieckiej. W 1946 roku jego oddział przeszedł pod rozkazy "Łupaszki". Oddział "Młota" odbijał z rąk NKWD aresztowanych Polaków, zabijał żołnierzy i funkcjonariuszy NKWD, PPR i konfidentów. Zginął w 1949 w niewyjaśnionych okolicznościach, według niektórych źródeł, został zabity z zemsty wskutek nieporozumienia.

Prezydent odznaczył także Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą OOP weteranów armii gen. Andersa, żołnierzy "Łupaszki", "Huzara" i "Młota" oraz innych oddziałów niepodległościowego podziemia.

dp907k2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp907k2
Więcej tematów