Trwa ładowanie...
IAR

Prezydent odznaczył sekretarza generalnego NATO

Prezydent Lech Kaczyński odznaczył sekretarza generalnego NATO Jaapa de Hoop Scheffera Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej - najwyższym polskim odznaczeniem przyznawanym cudzoziemcom.
Share
Prezydent odznaczył sekretarza generalnego NATO
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d20nrtv

Jaap de Hoop Scheffer odebrał odznaczenie przy okazji obchodów 10. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Podczas tej uroczystości prezydent wręczył odznaczenie - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - także Andrzejowi Towpikowi, pierwszemu ambasadorowi Polski przy NATO, obecnie ambasadorowi Polski przy ONZ.

Scheffer i Towpik Zostali wyróżnieni za wybitne osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej, a także za zasługi w rozwijaniu międzynarodowej współpracy oraz umacnianiu bezpieczeństwa i obronności Polski w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Lech Kaczyński podkreślał, że Scheffer znakomicie sprostał wyzwaniu jakim było kierowanie w niełatwych czasach Sojuszem Północnoatlantyckim. NATO - wymieniał - stanęło przed problemem kolejnych rozszerzeń, przeprowadza olbrzymią operację w Afganistanie, a także musiało się przystosować do nowej sytuacji geopolitycznej na świecie.

d20nrtv

Prezydent zaznaczył także, że w samym Sojuszu są sprzeczności, gdyż nie wszystkie interesy członków są takie same. - Umiejętność ich godzenia, dochodzenia do decyzji, kierowania na co dzień tym wielkim i udanym eksperymentem w historii, jakim jest Sojusz jest wielką sztuką - mówił Lech Kaczyński.

Scheffer podkreślił, że odznaczenie przyznane mu przez prezydenta Polski jest dla niego wielkim zaszczytem, zwłaszcza że - jak mówił - Polska podczas 10-letniego członkostwa w NATO stała się stabilnym sojusznikiem.

Sekretarz generalny NATO podziękował polskim żołnierzom stacjonującym w Afganistanie za odwagę i walkę. Zapowiedział, że odwiedzi polskie oddziały na miejscu w przyszłym tygodniu.

Scheffer powiedział również, że ma nadzieję, iż Sojusz Północnoatlantycki będzie w przyszłości zapewniać stabilizację także innym niż obecnie państwom.

d20nrtv

Lech Kaczyński zwracając się do Andrzeja Towpika podkreślił, że odegrał on wielką rolę w niełatwej drodze Polski do NATO. Dodał, że odznaczenie jest także dowodem uznania za wieloletnią działalność Towpika w polskiej dyplomacji.

Prezydent na późniejszej konferencji prasowej podkreślił, że rozmawiał z Schefferem na temat poszerzenia NATO i sytuacji w Afganistanie. - NATO jest czymś, co czyni świat lepszym - zaznaczył.

Prezydent był pytany przez dziennikarzy, czy rozmawiał z Schefferem, który w tym roku kończy kadencję, na temat kandydatury szefa MSZ Radosława Sikorskiego na stanowisko sekretarza generalnego NATO. Lech Kaczyński odparł, że nie poruszał tej sprawy. Lech Kaczyński odpowiedział, że jeżeli będzie rozmawiał z szefami państw, ministrami spraw zagranicznych, to będzie poruszał ten temat.

Prezydent w niedzielę zapowiedział, że w najbliższych tygodniach będzie rozmawiał z "istotnymi osobami" na temat kandydatury Sikorskiego. W ocenie prezydenta ma on realne szanse na stanowisko sekretarza generalnego NATO.

d20nrtv

Podziel się opinią

Share
d20nrtv
d20nrtv
Więcej tematów