PolskaPrezydent odmówi zaprzysiężenia trójki sędziów. Konstytucjonalista: to może zakończyć spór

Prezydent odmówi zaprzysiężenia trójki sędziów. Konstytucjonalista: to może zakończyć spór

Prezydent odmówi zaprzysiężenia trójki sędziów. Konstytucjonalista: to może zakończyć spór
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski
Kacper Świsłowski
08.12.2015 17:10, aktualizacja: 08.12.2015 18:21

Rzecznik prezydenta, Marek Magierowski, powiedział, że Andrzej Duda nie zamierza zaprzysiąc trójki sędziów Trybunału Konstytucyjnego, za to 9 grudnia przyjmie ślubowanie od sędzi Julii Przyłębskiej, co jego zdaniem "zakończy spór wokół TK". - W kategoriach politycznych to na pewno nie zakończy całej tej sprawy, ale, stawiając spory znak zapytania, w odniesieniu do sporu prawnego nad wyborem sędziów, ta decyzja rzeczywiście może zakończyć spór - ocenia w rozmowie z WP tę wypowiedź konstytucjonalista prof. Jarosław Szymanek z INP UW.

Według prof. Szymanka, orzeczenie z 3 grudnia nie rozstrzygnęło faktycznego sporu między prezydentem a Trybunałem Konstytucyjnym, w zakresie odebrania ślubowania od trzech sędziów wybranych 8 października. - Trybunał rozstrzygnął wtedy tylko spór prawny, a nie polityczny, który dotyczył zgodności z konstytucją art. 137., art. 21. i art. 19. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - mówi.

Konstytucjonalista podkreśla, że pomimo tych decyzji, wiemy jedynie, jak na przyszłość interpretować prawo. - Problemem w tym wszystkim jest to, że nakładamy spór polityczny na spór prawny. Trybunał ocenił 3 grudnia jedynie, że prezydent powinien przyjąć niezwłocznie ślubowanie sędziów. To tyle tyle i aż tyle, TK wtedy po prostu zaopiniował sprawę - ocenia i dodaje, że należy też pamiętać, że Trybunał "nie jest sądem nad faktami, a sądem nad prawem".

Burza wokół Trybunału

TK uznał w czwartek - 3 grudnia - że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dot. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

Termin ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw minie w przyszły poniedziałek.

5 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). Wprowadza ona zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1218)
Zobacz także