Trwa ładowanie...
d2ikvsb

Prezydent Nigerii zarządził operację na pełną skalę przeciwko Boko Haram

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan oświadczył, że zarządził "operację na pełną skalę" przeciwko ugrupowaniu islamistycznemu Boko Haram. Zapewniał rodziców uprowadzonych w połowie kwietnia przez islamistów 219 uczennic, że zostaną one uwolnione.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nigeryjscy żołnierze
Nigeryjscy żołnierze (AFP, Fot: Pius Utomi Ekpei)
d2ikvsb

Przemawiając w telewizji z okazji Dnia Demokracji Nigerii prezydent powiedział, że wydał zgodę na użycie zgodnie z prawem przez siły bezpieczeństwa wszelkich koniecznych środków w celu pokonania islamistów z Boko Haram, którzy działają na północnym wschodzie.

- Jestem zdeterminowany, żeby chronić demokracji, naszej jedności narodowej i politycznej stabilności, prowadząc totalną wojnę z terroryzmem - podkreślił. - Zapewniam was (...), że ci bandyci zostaną wypędzeni. Nie stanie się to przez noc, ale nie będziemy szczędzić wysiłków, żeby osiągnąć ten cel - podkreślił.

Nie wiadomo na razie, co taka ofensywa miałaby za sobą pociągać, zważywszy, że północny wschód kraju od roku jest objęty stanem wyjątkowym i operacją wojskową na pełną skalę - zauważa Reuters. Ponadto nigeryjskie siły są ogromnie przeciążone walkami.

d2ikvsb

14 kwietnia islamiści z Boko Haram uprowadzili 276 dziewcząt z liceum w mieście Chibok w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii - wynika z najnowszych informacji podanych przez władze w tym tygodniu. Łącznie 57 uczennicom udało się uciec, w rękach porywaczy pozostaje 219 dziewcząt.

Stan Borno od długiego czasu jest areną walk sił rządowych z Boko Haram.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy islamiści nasilili ataki w ramach trwającej od pięciu lat kampanii mającej doprowadzić do wydzielenia państwa islamskiego w wieloetnicznej i wieloreligijnej Nigerii. Od 2009 r. w rebelii zginęły tysiące osób.

d2ikvsb

Podziel się opinią

Share
d2ikvsb
d2ikvsb
Więcej tematów