WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent Niemiec ustąpił ze stanowiska

Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Horst Koehler oświadczył, że ustępuje w trybie natychmiastowym ze stanowiska. Jako powód rezygnacji podał kontrowersje wokół swej niedawnej wypowiedzi na temat interwencji wojskowej w Afganistanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Niemiec ustąpił ze stanowiska
(AFP, Fot: John Macdougall)
WP

Prezydent zaznaczył, że pomówienie, jakoby opowiadał się za sprzecznym z konstytucją użyciem Bundeswehry do zabezpieczania niemieckich interesów gospodarczych, nie ma jakichkolwiek podstaw. Świadczy ono o braku niezbędnego respektu wobec najwyższego urzędu w państwie - powiedział 67-letni Koehler.

Poinformował również, że o swej decyzji zawiadomił socjaldemokratycznego przewodniczącego Bundesratu Jensa Boehrnsena. Zgodnie z niemiecką ustawą zasadniczą, w razie wakatu na stanowisku głowy państwa obowiązki prezydenta tymczasowo przejmuje szef Bundesratu - drugiej izby parlamentu federalnego, złożonej z reprezentantów rządów krajów związkowych.

Koehler uzasadniał zagraniczne misje Bundeswehry również ochroną niemieckich interesów ekonomicznych, wywołując gwałtowną debatę na ten temat. Potem wypowiedzi swe uściślił. Jak oświadczył w ubiegłym tygodniu jego rzecznik, prezydent nie miał tutaj na myśli działań w Afganistanie.

WP

Za pośrednictwem swej rzeczniczki kanclerz Angela Merkel zadeklarowała w piątek, że nie będzie komentować wypowiedzi prezydenta, który w dodatku sprecyzował swe słowa. - I do tego nie ma niczego do dodania - zaznaczyła szefowa rządu.

W niemieckim systemie konstytucyjnym prezydent pełni głównie funkcje ceremonialne, ale w ostatnim czasie Koehler, uznany ekspert ekonomiczny i były prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego, publicznie wyrażał zaniepokojenie rozmiarami niemieckiego kryzysu finansów publicznych.

Jako kandydat chadecji Koehler został w maju ubiegłego roku wybrany przez obie izby parlamentu na prezydenta państwa na drugą pięcioletnią kadencję.

Polub WP Wiadomości
WP
WP