PolskaPrezydent nie zaprzysięgnie trójki sędziów wybranych przez poprzedni parlament

Prezydent nie zaprzysięgnie trójki sędziów wybranych przez poprzedni parlament

Prezydent Andrzej Duda nie zamierza zaprzysiąc trójki sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez poprzedni parlament. Poinformował o tym dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Prezydent nie zaprzysięgnie trójki sędziów wybranych przez poprzedni parlament
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski

Jak podkreślił Magierowski, gdyby te trzy osoby zostały zaprzysiężone, wówczas liczba sędziów Trybunału byłaby niekonstytucyjna. Dodał, że 9 grudnia prezydent odbierze ślubowanie od sędzi Julii Przyłębskiej. To ostatnia z piątki sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez obecny parlament.

Rzecznik wyraził nadzieję, że zaprzysiężenie sędzi zakończy spór wokół Trybunału. Dodał, że wiele zależy jednak od opozycji, która w ostatnim czasie, zamiast wyciszać spór, nieustannie go podgrzewa.

W miniony czwartek, prezydent zaprzysiągł czterech sędziów: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego.

W środę pięcioosobowy skład Trybunału Konstytucyjnego zbada tę nowelizację ustawy o TK, uchwaloną przez Sejm 19 listopada. Została ona zaskarżona jako niekonstytucyjna przez posłów PO, Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajową Radę Sądownictwa i I prezesa Sądu Najwyższego.

Burza wokół Trybunału

TK uznał w czwartek - 3 grudnia - że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dot. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

Termin ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw minie w przyszły poniedziałek.

5 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). Wprowadza ona zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK.

Tę nowelę zaskarżyły do TK PO, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa. Trybunał ma rozpoznać wnioski 9 grudnia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2019)