Trwa ładowanie...
d5mj0sj

Prezydent nie wręczy nominacji generalskich. Minister tłumaczy, dlaczego

Czekamy na reformę dowodzenia i kierowania w polskiej armii. Ma być ona podstawą do analizy, kto ma pełnić w polskiej armii funkcje generałów - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski. "Decyzje personalne, kluczowe dla nowego systemu kierowania, zostały podjęte przez prezydenta w ciągu ostatnich 12 miesięcy" - informuje MON.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d5mj0sj

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że 15 sierpnia nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

"W ocenie prezydenta trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich" - podkreśliło BBN.

Zobacz też: Prezydent zapowiada zmiany

Do sprawy odniósł się w Polsat News sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski. - Czekamy na reformę dowodzenia i kierowania. Ta reforma, która ma zostać w Polsce wdrożona, ma być podstawą do analizy tych, którzy mają pełnić w polskiej armii funkcje generałów - powiedział. Prezydencki minister dodał, że założenia tej reformy "są w trakcie omawiania pomiędzy Biurem Bezpieczeństwa Narodowego a Ministrem Obrony Narodowej".

d5mj0sj

- Ich wynik powinien mieć wpływ (na to), kto będzie pełnił funkcję generalskie i stąd taka decyzja, żeby z tymi nominacjami poczekać na uzgodniony system dowodzenia i kierowania polską armią - powiedział Kwiatkowski.

Minister zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda, za pośrednictwem BBN, zgłosił MON oczekiwania, co do nowego systemu. - Teraz czekamy na to, aż te sugestie, ale też cały system, zostanie uzgodniony tak, by pod te uzgodnienia można było mówić o konkretnych nominacjach dla konkretnych osób - zaznaczył.

- Mówimy o poważnych zmianach, o rzeczach, które mają zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Tutaj na pewno pośpiech nie jest wskazany. Skoro się nie udało, to będziemy czekać i w tym momencie, kiedy do tych ustaleń dojdzie, pan prezydent podejmie decyzję o nominacjach generalskich - zapowiedział Kwiatkowski.

"Nominacji ministra Macierewicza było mniej"

Pytany o doniesienia prasowe, według których Antoni Macierewicz miał złożyć 46 wniosków o nominacje generalskie, Kwiatkowski odparł, że według jego wiedzy było ich zdecydowanie mniej.

d5mj0sj

MON: projekt zmian konsultowany z przedstawicielami prezydenta

"Decyzje personalne, kluczowe dla nowego systemu kierowania i dowodzenia zostały, na wniosek Pani Premier i MON, podjęte przez Prezydenta RP w ciągu ubiegłych 12 miesięcy. Kwestie będące wciąż jeszcze przedmiotem dyskusji nie mają znaczenia zasadniczego i mogą zostać uzgodnione w toku dalszych konsultacji" - czytamy w komunikacie MON.

Ponadto resort obrony informuje, że "proponowany projekt zmian przywraca jednolitość dowodzenia armią, znacznie poszerza kompetencje Prezydenta RP, na ile pozwalają na to przepisy obowiązującej Konstytucji RP, oraz dostosowuje cały system do współdziałania z sojuszniczymi siłami NATO, uwzględniając wymogi narodowego bezpieczeństwa Polski".

d5mj0sj

"W pracach nad nowym modelem systemu dowodzenia brali udział przedstawiciele Prezydenta RP (konkretnie Biura Bezpieczeństwa Narodowego). Następnie model ten był weryfikowany w ramach ćwiczenia dowódczo-sztabowego pk. ZIMA '17, w którym także brali udział przedstawiciele Prezydenta RP" - podkreśla w komunikacie mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy MON.

Przeczytaj też: Marcin Makowski: Konflikt pomiędzy prezydentem a szefem MON wchodzi w decydującą fazę

d5mj0sj

Podziel się opinią

Share

d5mj0sj

d5mj0sj
Więcej tematów