Prezydent Łodzi w USA przypomina o 65. rocznicy likwidacji getta łódzkiego
Z wizytą w USA przebywa prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, przygotowując
przyszłoroczne obchody 65. rocznicy likwidacji getta łódzkiego i
zabiegając o poparcie dla inicjatyw na rzecz uczczenia pamięci
ofiar holokaustu.
08.07.2008 | aktual.: 08.07.2008 04:33
W Waszyngtonie Kropiwnicki spotka się z działaczami organizacji żydowskich oraz urzędnikami Departamentu Stanu, aby zapewnić udział wysokich rangą przedstawicieli administracji amerykańskiej i prominentnych przywódców diaspory w obchodach, wyznaczonych na sierpień 2009 roku.
Biuro prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który sprawuje patronat nad obchodami rocznicowymi, wstępnie obiecało zaproszenie na uroczystości prezydentów Niemiec, Austrii i Czech. Liczy się też na zaproszenie prezydenta Izraela Szimona Peresa.
Getto łódzkie przeżyło około 13 tysięcy Żydów, spośród 233 tysięcy zamkniętych w nim przez Niemców. Najwięcej ocalonych mieszka obecnie w Izraelu. W Łodzi powstał Park Ocalałych z Zagłady, w którym sadzą oni swoje drzewka.
Z inicjatywy i według projektu znanego działacza opozycji antykomunistycznej i architekta Czesława Bieleckiego, w Łodzi powstanie także pomnik Polaków, którzy ratowali w czasie wojny Żydów.
Pomnik będzie miał formę murowanej Gwiazdy Dawida z tablicami upamiętniającymi ponad 20 tysięcy Polaków wyróżnionych jako Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata przez izraelski instytut Jad wa- Szem. Monument zostanie ukończony w tym roku i oddany do użytku w 65. rocznicę likwidacji łódzkiego getta.
Z inicjatywy Jerzego Kropiwnickiego planuje się także budowę Centrum Dialogu polsko-żydowskiego, na co na razie jednak brak funduszy. Prezydent Łodzi liczy tu na pomoc przedsiębiorców żydowskich w USA i Europie.
Tomasz Zalewski