Prezydent Lech Kaczyński pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie
Od przybycia pod Ścianę Płaczu w
Jerozolimie prezydent Lech Kaczyński, rozpoczął
czterodniową wizytę w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Jak
powiedział, obecność w takim miejscu jest wielkim przeżyciem.
Główne rozmowy polityczne polskiego prezydenta przewidziane są na poniedziałek.
Ściana Płaczu, zwana też Murem Zachodnim, jest jedyną zachowaną do dzisiaj pozostałością Świątyni Jerozolimskiej. Dla narodu żydowskiego jest to najważniejszy symbol państwowy i religijny. Wierni zgodnie z tradycją wkładają między kamienne ściany karteczki z prośbami do Boga.
Lech Kaczyński powiedział dziennikarzom, że drugi raz jest pod Ścianą Płaczu - pierwszy raz był tam jako prezydent Warszawy. To jedno z podstawowych miejsc naszej cywilizacji. Jestem oczywiście wyznania chrześcijańskiego, a nie mojżeszowego, ale wiem skąd się wywodzi moja wiara - zaznaczył.
Pytany czy boi się pytań o antysemityzm w Polsce, prezydent powiedział: Trudno się bać pytań, jeżeli w Polsce sprawa ma charakter śladowy i która w Polsce występuje w formie znacznie mniej agresywnej niż w wielu innych państwach.
Prezydent odsłonił też - na cmentarzu chrześcijańskim przy Bramie Syjonu - pomnik upamiętniający żołnierzy II Korpusu gen. Władysława Andersa; przy pomniku prezydent złożył wieńce.
Lech Kaczyński powiedział, że w poniedziałek będzie rozmawiał z prezydentem Izraela Mosze Kacawem, premierem Ehudem Olmertem, szefową MSZ Cipi Liwni oraz przywódcą opozycji Benjaminem Netanjahu. Główne tematy rozmów - to ocena sytuacji na Bliskim Wschodzie (m.in. konflikt w Libanie i palestyńskiej Strefie Gazy) oraz stosunki dwustronne.
"Chcemy zbadać możliwości tego, co może zrobić Polska, jeśli chodzi o pokój na Bliskim Wschodzie" - powiedział prezydent.
34-dniowa kampania izraelska w Libanie, rozpoczęta po uprowadzeniu przez Hezbollah dwóch izraelskich żołnierzy, zakończyła się 14 sierpnia zawieszeniem broni, które do tej pory jest zasadniczo przestrzegane.
W Strefie Gazy, od dwóch miesięcy Izrael prowadzi operację militarną, dokonując wypadów lądowych i ostrzałów z powietrza. Celem tych akcji jest doprowadzenie do uwolnienia izraelskiego żołnierza Gilada Szalita, porwanego w czerwcu przez bojowników palestyńskich.
W poniedziałek prezydent weźmie też udział w uroczystości otwarcia wystawy "Za Naszą i Waszą Wolność", poświęconej służbie w Wojsku Polskim osób pochodzenia żydowskiego. Lech Kaczyński ma wygłosić wykład na temat stosunków polsko-żydowskich i polsko- izraelskich.
Marcin Gietka