Prezydent Krakowa sam rozliczył się ze swoich obietnic wyborczych
Jacek Majchrowski publicznie rozliczał się z obietnic wyborczych - podczas konferencji prasowej opowiadał o tym, co działo się w Krakowie przez ostatnie cztery lata. Według niego, miasto świetnie poradziło sobie z kryzysem, rozwija się, a mieszkańcy żyją w coraz lepszych warunkach.
06.10.2014 | aktual.: 06.10.2014 14:05
Prezydent uważa, że przede wszystkim Kraków zwycięsko wyszedł z walki z kryzysem gospodarczym. Najtrudniejszy rok to 2011, ale nawet wtedy miasto nie przekroczyło dopuszczalnego progu zadłużenia (60 proc.). Do tego jest jedynym polskim miastem poza Warszawą, które częściowo spłaciło swoje długi.
- Mijająca kadencja była największym wyzwaniem pod względem zarządzania finansami, gdyż samorządy musiały się zmierzyć z kryzysem gospodarczym. Kraków wyszedł jednak z tego obronną ręką – mówił podczas konferencji Jacek Majchrowski. - Kraków w 2014 roku to miasto stabilne finansowo. Zrealizowaliśmy praktycznie wszystkie inwestycje wymagane, by spełniać role metropolii. Dostrzegają nas inwestorzy, ale i młodzi ludzi, którzy przeprowadzają się do Krakowa i chcą tu żyć. Doceniają nas także turyści. Jesteśmy najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskim miastem – podsumował.
Podczas konferencji Majchrowski mówił o inwestycjach w mieście. Wartość inwestycji realizowanych przez Kraków w latach 2010-2014 zamyka się kwotą 2 mld 159 mln złotych. W tej kadencji w Krakowie pojawiły się dwa obiekty światowej klasy – Kraków Arena i Centrum Kongresowe. Prezydent zwracał uwagę na te inwestycje, których efekty można podziwiać gołym okiem, m.in. nowoczesne rondo Ofiar Katynia, estakady na ul. Nowohuckiej i Powstańców Wielkopolskich, rozbudowa linii tramwajowych.
Majchrowski mówił także o komunikacji miejskiej. W Krakowie korzysta z niej rocznie 375 mln pasażerów. W ciągu tej kadencji samorządu krakowskie MPK na wymianę taboru tramwajowego przeznaczyło 400 mln złotych, a do przyszłego roku zakupi kolejne 36 wagony.
Prezydent zwrócił szczególną uwagę na kulturę - roczne nakłady na tę dziedzinę to około 320 mln złotych. I nie chodzi tylko o liczne festiwale, koncerty i imprezy, ale także o wsparcie dla krakowskich artystów. Kraków to jedyna gmina w kraju, która oferuje twórcom na preferencyjnych warunkach lokale z przeznaczeniem na prowadzenie galerii czy pracowni - obecnie takich lokali jest 180.