Trwa ładowanie...
23-01-2015 17:05

Prezydent Krakowa obiecuje dotacje dla żłobków i przedszkoli

Podczas najbliższego posiedzenia Rady Miasta Krakowa, które odbędzie się w środę, radni będą głosowali nad projektem uchwały w sprawie wysokości i zasad ustalania dotacji dla żłobków oraz klubów dziecięcych na rok 2015.

Prezydent Krakowa obiecuje dotacje dla żłobków i przedszkoliŹródło: PAP, fot: Grzegorz Michałowski
d2se02s
d2se02s

Obecnie w Krakowie funkcjonują 22 publiczne żłobki dysponujące 2300 miejscami oraz 93 niepubliczne żłobki i kluby dziecięce z 1991 miejscami. To najbardziej powszechna instytucjonalna forma powierzania opieki dziecka w wieku do 3 lat. Popularność zyskują także dzienne opiekunki dla dziecka, którym rodzice mogą powierzyć opiekę swojego malucha w domowych warunkach.

Projekt uchwały przewiduje dotację z budżetu gminy dla każdego dziecka objętego opieką przez żłobek. Dotacja ma wynieść 1,70 zł za godzinę opieki dziecka. Gmina poniesie miesięczny koszt w wysokości ok. 357 zł. Stanowi to wzrost wydatków w stosunku do lat poprzednich. Dotacja na jedno dziecko w latach 2013-2014 wynosiła ok. 315 zł. W roku 2015 dotacją ma zostać objęte ok. 2000 dzieci z niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych. Na realizację dotacji w roku 2015 zaplanowano środki w wysokości 7 854 000 zł.

Udzielenie dotacji ma m.in. na celu zwiększenie w przyszłości liczby nowych placówek, które spełnią wymagania oraz preferencje rodziców oraz prawnych opiekunów dzieci. Miesięczny koszt ponoszony przez rodzica posyłającego swoje dziecko do żłobka publicznego to ok. 350 zł wraz z wyżywieniem. W przypadku żłobka prywatnego koszty są o wiele wyższe - rodzic musi wydać miesięcznie od ok. 960 zł nawet do 1300 zł. Dzięki otrzymaniu dotacji, cena miesięcznej opieki dziecka w żłobku niepublicznym może wynieść od 600 do 937 zł miesięcznie.

Dotacja dla żłobków oraz klubów dziecięcych zostanie przyznana pod warunkiem, że placówki te złożą w odpowiednim terminie wniosek o dotację i formie określonej przez Prezydenta Miasta Krakowa. We wniosku tym należy umieścić m.in. nazwę i adres placówki, liczbę miejsc opieki nad dziećmi, godziny pracy żłobka lub klubu dziecięcego, a także wnioskowaną kwotę dotacji, która przyznana zostanie w miesięcznych ratach.

d2se02s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2se02s
Więcej tematów