ŚwiatPrezydent Kaczyński przybył do Helsinek

Prezydent Kaczyński przybył do Helsinek

Prezydent Lech Kaczyński przybył do Helsinek, stolicy Finlandii. W piątek weźmie udział w nieformalnym szczycie UE w Lahti. Choć tematem spotkania jest bezpieczeństwo energetyczne oraz innowacyjność, niewątpliwie głównym wydarzeniem będzie spotkanie przywódców państw Unii z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

W Helsinkach prezydent spotka się z premierem Finlandii Matti Vanhanenem. Jak wyjaśnił wiceszef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Rosołowski, strona fińska w przeddzień szczytu chce poznać polskie stanowisko w sprawach, o których będzie mowa podczas piątkowego spotkania szefów UE. Rosołowski ocenił, że zaproszenie polskiej delegacji na czwartkowe konsultacje pokazuje "wagę, jaka przywiązywana jest do polskiego stanowiska".

Szczyt rozpocznie się w piątek około godziny 13.00 w gronie przywódców państw UE. Dopiero wieczorem, podczas kolacji, dołączy do nich Putin. Przewodnicząca pracom UE Finlandia chce, by do tego czasu przywódcy we własnym gronie spróbowali ustalić "jednolity" przekaz, tak by nie demonstrować podziałów przed rosyjskim prezydentem.

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Krawczyk powiedział w środę, że spotkanie z prezydentem Rosji zaproponowali Finowie. Z medialnego punktu widzenia wygląda na to, że spotkanie z prezydentem Putinem, które miało być "dodatkiem" do szczytu, staje się czymś, co będzie najpilniej obserwowane - ocenia Krawczyk.

Dyskusja o sprawach energetycznych koncentrować się ma wokół relacji UE-Rosja. Z Rosji pochodzi 25 proc. zużywanej w Unii energii.

Finlandia zapowiedziała, że kolacja z Putinem będzie na tyle długa, by każdy z 25 przywódców mógł choć na chwilę zabrać głos, ale przestrzega przed wykorzystaniem tej okazji do rozwiązywania bilateralnych spraw z Rosją.

W sprawach energii, w imieniu całej UE, głos zabierze szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Będzie przekonywał Putina, by umożliwił dostęp do rosyjskich rurociągów oraz otworzył sektor energii dla unijnych inwestorów. W zamian Bruksela jest gotowa pozwolić Rosji na tworzenie własnych sieci dystrybucji w UE.

Polska i niektóre nowe kraje UE uważają, że dotąd w proponowanej unijnej strategii brakuje energetycznej solidarności. Z niepokojem patrzą na rozwój niemiecko-rosyjskiej współpracy gazowej (Gazociąg Północny) nieuzgodnionej z partnerami w Unii.

Według Krawczyka, podczas szczytu nie będzie rozmów bilateralnych. Także spotkanie Lecha Kaczyńskiego z rosyjskim prezydentem ograniczy się jedynie do konwencjonalnego powitania, wspólnego zdjęcia. To nie jest ta rozmowa, o której mówimy. Jesteśmy zainteresowany pełną rozmową - podkreślił. Spotkanie Kaczyński - Putin planowane jest na 2007 r.

Piątkowy szczyt podzielony będzie na dwie części - powiedział Krawczyk. Po pierwszej części rozmów, późnym popołudniem, zaplanowano narodowe konferencje prasowe. Po raz drugi przywódcy UE spotkają się z dziennikarzami ze swoich krajów późnym wieczorem.

Agata Jabłońska

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)