Prezydent Kaczyński na szczycie Grupy Wyszehradzkiej
Prezydent Lech Kaczyński przybył na Węgry, gdzie weźmie udział w dwudniowym szczycie Grupy
Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Spotkanie ma
służyć podsumowaniu trzech lat obecności tych krajów w UE.
Prezydent RP złoży także wieniec pod pomnikiem upamiętniającym wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami przed pięcioma laty w Balatonkeresztur.
1 lipca 2002 roku 19 polskich turystów zginęło, a 32 odniosło obrażenia, kiedy autokar wiozący pielgrzymów z Lubelszczyzny przewrócił się na rondzie w okolicach Balatonu na Węgrzech. Autokar wiózł pielgrzymkę do sanktuarium maryjnego w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie.
W trakcie dwudniowego spotkania w Keszthely prezydent Kaczyński oraz prezydenci - Słowacji Ivan Gaszparovicz, Czech - Vaclav Klaus i Węgier - Laszlo Solyom podsumują trzy lata obecności swoich krajów w UE.
Jak powiedział dziennikarzom dyrektor Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik, prezydenci będą zastanawiali się, jak usprawnić współpracę czterech krajów. Oprócz współpracy na arenie międzynarodowej będzie także mowa o współpracy gospodarczej, w dziedzinie infrastruktury, kultury i na forum organizacji pozarządowych. Według Handzlika, drugim ważnym tematem będzie wejście krajów Grupy Wyszehradzkiej do strefy Schengen.
Można się spodziewać, że prezydenci będą mówić też o przyszłości Traktatu Reformującego UE.
Jak dodał Handzlik, mimo niekiedy rozbieżnych interesów krajów Grupy Wyszehradzkiej, ważne są konsultacje i bliski kontakt między nimi także podczas działania na forum UE.
Niewykluczone, że prezydenci Polski i Czech poruszą także temat instalacji w obu krajach elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Spotkanie jest tradycyjnym, corocznym spotkaniem prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Poprzednie odbyło się w siedzibie prezydenta Czech w zamku w Lanach niedaleko Pragi.
Keszthely jest najstarszym miastem nad Balatonem i ważnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym.
W programie spotkania prezydentów oprócz oficjalnych rozmów jest także rejs statkiem z Keszthely do Badacsony oraz wizyta w winnicy w Badacsony połączona z degustacją wina. Prezydenci w piątek po wspólnej konferencji prasowej zasadzą wiąz.
Grupę Wyszehradzką utworzono w 1991 roku. Jej głównym celem była harmonizacja działań państw członkowskich na rzecz integracji z instytucjami europejskimi. W 2004 roku premierzy krajów grupy uznali, że wytyczone w 1991 roku cele zostały osiągnięte, jednak wyrazili gotowość rozwijania współpracy, już jako członkowie UE i NATO. (js)
Elwira Wielańczyk