Prezydent Francji J.Chirac w b. KL Auschwitz
Prezydent Francji Jacques Chirac oraz francuska Żydówka, była więźniarka Auschwitz i Bergen-Belsen, Simone Veil otworzyli w byłym KL Auschwitz zmodernizowaną ekspozycję poświęconą francuskim Żydom i
Francuzom w obozie.
Prezydent Jacques Chirac w wystąpieniu, które wygłosił w sali kinowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau do francuskich gości uroczystości, powiedział, że ekspozycja wyraża uniwersalny wymiar każdego z tych istnień, które zginęły w Auschwitz. W imieniu Narodu pragnę oddać im hołd - powiedział.
Eksterminacja
Chirac podkreślił, że po 60 latach od wyzwolenia Auschwitz i Birkenau wciąż pozostają w ludzkiej historii ogromną i okrutną raną. W tym oto miejscu rozwarły się niezgłębione dotąd czeluście. Zbrodnicze szaleństwo nazistów podważyło samą istotę człowieczeństwa. Tutaj z udziałem państwowej machiny dokonano (...) eksterminacji całego narodu z całego kontynentu - powiedział Chirac.
Prezydent Francji powiedział zarazem, że obecnie dawanie świadectwa o przeszłości jest obowiązkiem każdego, kto przeżył to, czego nie sposób wysłowić.
Wśród uczestników uroczystości był Maurice Cling, Francuz, który jako 14-latek został deportowany do Auschwitz wraz z 17-letnim bratem. On przeżył, jego brat nie miał tyle szczęścia.
Otwarta w czwartek po modernizacji ekspozycja nosi tytuł "Deportowani z Francji do KL Auschwitz". Upamiętnia 76 tysięcy Żydów, w tym ponad 11 tysięcy dzieci, deportowanych do obozów zagłady. Około 69 tysięcy osób trafiło do KL Auschwitz. Spośród deportowanych do obozów zagłady wyzwolenia doczekało zaledwie około 2,5 tysiąca osób.
Francuzi w Auschwitz
W Auschwitz znalazło się również parę tysięcy Francuzów nieżydowskiego pochodzenia. Najliczniejsze dwa transporty dotarły 8 lipca 1942 roku (około 1000 osób) i 30 kwietnia 1944 roku (1655 osób). Wśród deportowanych byli działacze ruchu oporu, politycy i wyżsi oficerowie. Przeżyło 969 osób.
Ekspozycja "Deportowani z Francji do KL Auschwitz" prezentowana jest po modernizacji w bloku 20 byłego KL Auschwitz. Przedstawia losy sześciu osób, których połączyła deportacja do obozu zagłady: Pierre'a Masse'a, George'a Halperna, Jeana Lemberga, Charlotte Delbo, oraz małżeństwa Herscha i Sary Beznos.
Na tle ich osobistych doświadczeń na wystawie zaprezentowano sytuację Żydów we Francji do roku 1939 roku, okupację hitlerowską, deportacje do obozów śmierci, a także francuski ruch oporu i akcję niesienia pomocy. Jest też blisko tysiąc fotografii dzieci żydowskich z Francji zgładzonych w Birkenau.
Stałe wystawy narodowe na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau powstawały z inicjatywy byłych więźniów obozu. Pierwszą ekspozycję otwarto w 1960 roku. Obecnie - oprócz francuskiej - czynne są wystawy: austriacka, belgijska, holenderska, jugosłowiańska, polska, rosyjska, węgierska, włoska, romska, poświęcona Żydom słowackim i więźniom z Czech, a także walce i zagładzie Żydów w latach 1933-1945. Ekspozycja francuska istnieje od 1979 roku.