Trwa ładowanie...

Prezydent Finlandii posyła wiadomość Erdoganowi. "Nie mamy problemu z terroryzmem"

Jeden obraz wystarczy za tysiąc słów - z tego stanowiska wyszedł fiński polityk, prezydent kraju Sauli Niinistö. Na wątpliwości Turcji, związane z wejściem Finlandii do NATO, odpowiedział w niekonwencjonalny sposób. Zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie z 2015 roku.

Prezydent Finlandii i jego żona złożyli w 2015 roku kwiaty pod pomnikiem ofiar terroryzmu w Ankarze. Teraz tym zdjęciem odpowiada na wątpliwości Turcji wobec wejścia Finlandii do NATO Prezydent Finlandii i jego żona złożyli w 2015 roku kwiaty pod pomnikiem ofiar terroryzmu w Ankarze. Teraz tym zdjęciem odpowiada na wątpliwości Turcji wobec wejścia Finlandii do NATO Źródło: Twitter
dhdjjf9
dhdjjf9

Fotografia przedstawia fińską delegację składającą czerwone goździki pod pomnikiem ofiar terroryzmu w Ankarze. Zdjęcie zamieszczone na Twitterze opatrzone zostało lakonicznym, ale znów wystarczającym za obszerny komentarz zdaniem "Finlandia poważnie traktuje walkę z terroryzmem".

Fińska gazeta "Helsingin Sanomat" zwraca uwagę, że to konkretna odpowiedź, ale towarzyszy jej również dyplomatyczny list, skierowany do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana. To reakcja na jego protest wobec wejścia Finlandii, razem ze Szwecją, do struktur militarnego sojuszu.

Zatwierdzenie przez Turcję wniosku Finlandii i Szwecji ma kluczowe znaczenie. Każdy z 30 krajów członkowskich ma prawo zawetować wniosek o członkostwo, ale stanowisko musi być zgodne.

dhdjjf9

Prezydent Finlandii posyła wiadomość Erdoganowi. "Nie mamy problemu z terroryzmem"

Erdogan sprzeciw uzasadnia obawami o bezpieczeństwo. Twierdzi, że Szwecja oraz Finlandia wspierają zakazaną Partię Pracujących Kurdystanu oraz zbrojną grupę w Syrii, którą Turcja postrzega jako odnogę kurdyjskiego ugrupowania.

"Finlandia potępia terroryzm we wszystkich jego formach i aktywnie pracuje nad zapobieganiem temu zjawisku. Postawa i działania Finlandii w walce z terroryzmem są już w pełni zgodne z ogólną polityką państw NATO, także w odniesieniu do terroryzmu stojącego przed Turcją. Pod tym względem również warunki naszego członkostwa są spełnione" - zapewnia Niinistö.

Polityk zwraca tez uwagę, że w tym roku w Finlandii weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, która zaostrzyła i rozszerzyła kary za przestępstwa terrorystyczne. Pisze też, że poszanowanie międzynarodowych zasad i praw człowieka nie jest sprzeczne ze skutecznymi środkami antyterrorystycznymi.

Szwecja i Finlandia wcale nie chcą do NATO?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhdjjf9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhdjjf9
Więcej tematów