Prezydent ekumeniczny?
Po niezwykle brutalnej i brudnej kampanii wyborczej Polska ma nowego prezydenta, który chce budować IV Rzeczpospolitą Polską. Wygrał kandydat wspierany m.in. przez radykalne środowiska kościelne i populistów, co nie jest pozytywnym świadectwem dla polskiej demokracji.
Zwycięzcy wypada pogratulować i życzyć, aby program, z którym szedł do wyborów będzie inny od realizowanego. Chrześcijanie innego wyznania niż rzymskokatolickie mają prawo do obaw po wyborze Lecha Kaczyńskiego na najwyższy urząd w państwie. W trakcie kampanii wyborczej Kaczyński zapowiadał, że chce walczyć o Polskę katolicką i co ciekawe, spotkał się z ostrą krytyką znanych osobistości kościelnych.
Rolą prezydenta jest łączenie, a nie dzielenie narodu. Polskie społeczeństwo nie ma wielokulturowego charakteru jak przed wojną, jednakże wciąż żyją w naszym kraju obywatele, należący do różnych Kościołów chrześcijańskich, wyznawcy innych religii, a także ateiści. Czy Kaczyński będzie prezydentem wszystkich Polaków, czy jedynie części rzymskokatolickiej? Czy zamierza pielęgnowac serdeczne kontakty z Kościołami zrzeszonymi w Polskiej Radzie Ekumenicznej, jak to było do tej pory, czy będzie chłodno tolerował mniejszości religijne w Polsce?
Bardzo niedobrze się stało, że religia w ogóle pojawiła się w kampanii wyborczej tym bardziej, że Polska nie stoi przed epokowym konfliktem etyczno-moralnym. Niestety większość Polaków kierowała się lękiem wrzucając do urny karty do głosowania. Pozostaje mieć jedynie nadzieję i modlić się o to, aby nowa zwierzchność miło rozczarowała wszystkich tych, którzy wynik wyborów postrzegają za przegraną, osobistą i dla Polski.
Dariusz Bruncz, Ekumeniczna Agencja Informacyjna