Trwa ładowanie...
d4bbhc9
d4bbhc9
TVP

Prezydent Duda stanie przed Trybunałem Stanu? Pahl: decyzja należy do polityków

Sędzia Trybunału Stanu Witold Pahl przyznał, że są zapowiedzi złożenia wniosku o postawienie przed TS prezydenta Andrzeja Dudy. - Nie będę się wypowiadał, czy powinno tak być, jako potencjalny sędzia w tej sprawie - mówił w programie TVP "Polityka przy kawie". Piotr Andrzejewski, również członek TS przyznał, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego są niepodważalne i ostateczne, ale "wara Trybunałowi od ingerowania w wykonywanie prawa".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4bbhc9

Zdaniem opozycji, prezydent RP powinien odpowiedzieć za swoje decyzje ws. Trybunału Konstytucyjnego. Na pytanie, czy Andrzejowi Dudzie grozi Trybunał Stanu, Witold Pahl odpowiedział, że decyzję w tej sprawie należy pozostawić politykom. - Konstytucja bardzo wyraźnie mówi, jakie są uprawnienia prezydenta. Były przedmiotem badania Trybunału Konstytucyjnego - dodał.

Zdaniem Piotra Andrzejewskiego, po orzeczeniach TK pojawia się uzasadniona refleksja, jak powinien wyglądać podział władzy. - Trzeba przeanalizować uprawnienia prezydenta, uprawnienia TK i Sejmu. Prezydent w konstytucji jest zarysowany tak, że czuwa i strzeże przestrzegania jej przez inne organy - stwierdził.

Dodał, że był jednym z autorów konstytucji. - Zastanawialiśmy się, jakie kompetencje dać TK. Prezydent nie jest zobowiązany do wykonywania niczego, co stanowi Trybunał - powiedział. Jego zdaniem wyroki TK są niepodważalne i ostateczne, ale "wara Trybunałowi od ingerowania w wykonywanie prawa".

d4bbhc9

Podziel się opinią

Share
d4bbhc9
d4bbhc9
Więcej tematów