Trwa ładowanie...

Prezydent Duda jednak nada 15 sierpnia odznaczenie. Ale tylko jednemu generałowi

Prezydent Andrzej Duda odznaczy Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP amerykańskiego generała Fredericka "Bena" Hodgesa 15 sierpnia, czyli podczas zbliżających się obchodów Święta Wojska Polskiego. Wcześniej zapewniono, że tego dnia nie zostaną wręczone nominacje generalskie.

Prezydent Duda jednak nada 15 sierpnia odznaczenie. Ale tylko jednemu generałowiŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d4j06ps

- To dowód uznania dla jego zaangażowania w rozwijanie polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, a także wzmacniania wschodniej flanki NATO i zwiększania obecności wojsk USA w Polsce - powiedział rzecznik Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marcin Skowron. Jak dodał, "uroczystość odznaczenia generała była już wcześniej planowana".

Tego o Antonim Macierewiczu mogłeś nie wiedzieć

Wcześniej portal Onet podał, że w Święto Wojska Polskiego prezydent nie wręczy zarówno nominacji generalskich, jak i "medali i odznaczeń państwowych". Wyjątek zrobiono jedynie "dla amerykańskiego generała Fredericka Hodgesa". Według portalu, ma on zostać odznaczony podczas uroczystości przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, odbywającej się w ramach Centralnej Parady Wojskowej.

d4j06ps

We wtorek BBN poinformowało, że decyzją Andrzeja Dudy 15 sierpnia nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich. - W ocenie prezydenta trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich - argumentowało BBN.

Hodges był w Iraku oraz w Afganistanie

Uzasadniono również, że "w ocenie prezydenta trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich".

Jak zaznaczyło BBN, prezydent oczekuje, że "w ramach współpracy Biura Bezpieczeństwa Narodowego z Ministerstwem Obrony Narodowej rozwiązania dotyczące systemu kierowania i dowodzenia zostaną wypracowane w najbliższym czasie, co pozwoli na podjęcie stosownych decyzji kadrowych".

Generał Frederick Hodges jest dowódcą wojsk lądowych Europy. Ma 59 lat. Brał udział w działaniach wojskowych w Iraku i Afganistanie.

d4j06ps
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j06ps
Więcej tematów