Prezydent Chin: polska "Bursztynowa droga" jako sukces "Pasa i Szlaku"

Prezydent Chin Xi Jinping podczas przemówienia otwierającego dwudniowy szczyt "Pasa i Szlaku", trwający od niedzieli w Pekinie, wymienił polską "Bursztynową drogę" jako jeden z przykładów sukcesów inicjatywy ekonomicznej.

Prezydent Chin: polska "Bursztynowa droga" jako sukces "Pasa i Szlaku"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Mark Schiefelbein

14.05.2017 | aktual.: 14.05.2017 06:17

- Prezydent Chin Xi Jinping podczas przemówienia otwierającego dwudniowy szczyt "Pasa i Szlaku", trwający od niedzieli w Pekinie, wymienił polską "Bursztynową drogę" jako jeden z przykładów sukcesów inicjatywy ekonomicznej.

- W ciągu dwóch dni będziemy rozmawiać o projekcie stulecia, który przyniesie korzyści ludziom na całym świecie - powiedział Xi. - Przed dwoma tysiącami lat nasi przodkowie przemierzali pustynie i stepy otwierając współpracę łączącą kontynenty, którą znamy obecnie jako Jedwabny Szlak" nawiązywał do historii prezydent powołując się na historyczne znaleziska świadczące o wymianie handlowej sprzed wieków oraz na podróże odkrywców jak Ibn Battuta, Marco Polo czy admirał Zhang He.

- Ci pionierzy nie podróżowali z okrętami wojennymi, ale byli przyjaznymi wysłannikami prowadzącymi karawany wielbłądów i statki wyładowane skarbami - mówił Xi Jinping. Podkreślił korzyści z przenikania się kultur, religii i ras, które osiągano dzięki rozbudowywaniu wymiany handlowej. Wspominał, że wraz z pieniędzmi między kontynentami krążyły także wynalazki i nowe technologie.

- Historia jest najlepszą nauczycielką - stwierdził Xi Jinping i dodał, że w dzisiejszym świecie dążenie do pokoju i rozwoju jest coraz mocniejsza a ludzie pragną lepszego życia. Podkreślił konieczność opracowywania nowych czynników wzrostu, zmniejszania różnic między biednymi a bogatymi przedstawicielami społeczeństw, walki z terroryzmem oraz radzenia sobie z regionami zapalnymi wywołującymi niestabilność w niektórych miejscach świata.

- Jesienią 2013 r. podczas wizyt w Kazachstanie i Indonezji zaproponowałem budowanie tego, co obecnie nazywam inicjatywą "Pasa i Szlak" - powiedział prezydent Chin przypominając początki swojego planu gospodarczego.

Szczyt "Pasa i Szlaku" z udziałem 29 światowych przywódców, w tym premier RP Beaty Szydło, rozpoczął się w niedzielę w Pekinie.

"Nie narzucamy innym krajom naszej woli"

- Jesteśmy gotowi dzielić się doświadczeniem, ale nie chcemy przeszkadzać innym krajom ani narzucać nikomu naszej woli - powiedział prezydent Chin Xi Jinping podczas przemówienia otwierającego szczyt "Pasa i Szlaku" w niedzielę w Pekinie.

- Po czterech latach działania "Pasa i Szlaku" widać efekty naszego działania - mówił Xi podkreślając, że podczas rozpoczętego w niedzielę szczytu zostaną podpisane kolejne umowy o współpracy gospodarczej między Chinami a 30 krajami z całego świata.

Xi Jinping zapowiedział utworzenie wielu nowych platform współpracy w ramach inicjatywy "Pasa i Szlaku", m.in. dotyczących nowych technologii, wymiany naukowej, wsparcia młodych badaczy, utworzenia platformy wymiany informacji "big data" oraz wprowadzania w życie rozwiązań mających na celu ochronę klimatu i poprawę ekologicznych rozwiązań w gospodarce.

Prezydent podkreślił, że szczyt przyniesie podpisanie umów o współpracy w zakresie transportu kolejowego między chińskimi przewoźnikami a europejskimi partnerami. Dzięki nim wymiana handlowa drogą lądową uzyska dodatkowe wsparcie.

W ciągu najbliższych trzech lat Chiny udzielą nowego wsparcia także w ramach pomocy żywnościowej i kryzysowej potrzebującym krajom. Zostanie utworzony mechanizm współdziałania pomiędzy organizacjom pozarządowym działającym w krajach "Pasa i Szlaku".

- Korzyści odczujemy wszyscy - zapewnił Xi i nawiązał do faktu, iż zarówno w kulturze chińskiej, arabskiej jak i europejskiej istnieją podobnie brzmiące powiedzenia mówiące o tym, że każdy duży projekt wymaga małych elementów. - Chińskie przysłowie głosi, że "Długa podróż wymaga pojedynczych kroków", arabskie mówi o tym, że piramidę buduje się z osobnych kamieni, a w Europie mówi się, że Nie od razu Rzym zbudowano" - zakończył swoje przemówienie prezydent Chin.

Źródło artykułu:PAP
chinygospodarkadyplomacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (248)