Trwa ładowanie...
d41lu4y

Prezydent Chin odwiedził Koreę Płn.

Prezydent Chin Jiang Zemin przybył w poniedziałek z trzydniową wizytą do Korei Północnej.

d41lu4y
d41lu4y

Jest to pierwsza oficjalna wizyta chińskiego przywódcy w Phenianie od czasu nawiązania przez Chiny kontaktów dyplomatycznych z Koreą Południową w 1992 r. i w konsekwencji znacznego ochłodzenia bliskich wcześniej stosunków dwustronnych z Koreą Płn.

Podróż Zemina ma potwierdzić - jak podkreśla się w obu stolicach - tradycyjne więzi, łączące ChRL i KRLD, a także stanowić krok w kierunku pokoju i bezpieczeństwa regionu.

Zdaniem obserwatorów, Jiang Zemin w toku rozmów z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Ilem będzie zabiegał o uelastycznienie stanowiska Phenianu w rokowaniach z Seulem a także z Waszyngtonem. W zamian zaoferuje Korei Północnej dalszą pomoc gospodarczą.

Mimo ochłodzenia stosunków politycznych, chińskie wsparcie - głównie w formie dostaw żywności i węgla - miało decydujące znaczenie w ciągu ostatniej dekady, gdy Korea Północna coraz bardziej pogrążała się w kryzysie gospodarczym.

d41lu4y

Według danych, prezentowanych przez zachodnie organizacje charytatywne, od początku lat 90. z głodu i niedożywienia zmarło ponad 2 mln obywateli komunistycznej Korei.

Początek wizyty chińskiego przywódcy w Phenianie zbiegł się w czasie z nieoczekiwanym opublikowaniem oferty wznowienia zamrożonych faktycznie od ponad pół roku rokowań pomiędzy Koreami.

Historyczne spotkanie pomiędzy prezydentem Korei Południowej Kim De Dzungiem a przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Ilem 15 czerwca 2000 roku w Phenianie rozbudziło nadzieje wśród Koreańczyków na poprawę stosunków po dziesięcioleciach wrogości po wojnie koreańskiej w latach 1950-53. Jak na razie jednak rozmowy pomiędzy Koreami utknęły w martwym punkcie. (and)

d41lu4y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41lu4y
Więcej tematów