Trwa ładowanie...
d1sx8ss

Prezydent chce nowelizacji kodeksów karnych

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał w środę przygotowaną przez zespół ekspertów nowelizację kodeksów: karnego, postępowania karnego i karnego wykonawczego. W najbliższym czasie przekaże ją Sejmowi.

d1sx8ss
d1sx8ss

Wetując nowelizację uchwaloną przez Sejm poprzedniej kadencji, a przygotowaną jeszcze za czasów, gdy ministrami sprawiedliwości byli: Hanna Suchocka i Lech Kaczyński, prezydent oświadczył, że jest świadom, iż w obecnie obowiązujących kodeksach karnych są błędy.

Dodał jednak, że nie wyraża zgody na takie zmiany, jakie przedstawił do podpisu parlament. Wtedy właśnie zapowiedział, że powołany przez niego zespół ekspertów do połowy grudnia przygotuje swój projekt nowelizacji prawa karnego usuwający istniejące błędy.

Zmiany zaproponowane w projekcie prezydenckim zmierzają przede wszystkim do usprawnienia procedury karnej. Natomiast w części dotyczącej sankcji generalnie powracają do ducha kodeksu karnego z 1997 r. (zawetowana nowelizacja zaostrzała kary w kilkudziesięciu przypadkach); poza tym, że zaostrzają odpowiedzialność karną np. za brutalne gwałty oraz nakazują ostrzej karać recydywistów. (ajg)

d1sx8ss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sx8ss
Więcej tematów