Trwa ładowanie...
04-09-2014 18:10

Prezydent Bronisław Komorowski: nie sprzedamy Ukrainie broni, póki trwa konflikt

Dotychczasowe ustalenia szczytu NATO w Newport stwarzają realną podstawę do bardzo optymistycznej oceny jego ostatecznych efektów - ocenił prezydent Bronisław Komorowski. Dziennikarze pytali też prezydenta o sprzedaż broni Ukrainie. Bronisław Komorowski zadeklarował, że Polska jest gotowa spełnić oczekiwanie Ukrainy i - po zakończeniu konfliktu - może udzielić wsparcia w modernizacji ukraińskich sił zbrojnych.

Prezydent Bronisław Komorowski: nie sprzedamy Ukrainie broni, póki trwa konfliktŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d13v604
d13v604

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z ukraińskim prezydentem Petro Poroszenką w czasie trwającego w Walii szczytu NATO. Jak relacjonował, strona ukraińska nie zwróciła się z konkretnymi prośbami.

Bronisław Komorowski zapowiedział, że Polska może pomóc w modernizacji ukraińskiej armii, ale dopiero, gdy na Ukrainie nastanie pokój. Prezydent zasugerował, że na razie nie ma mowy o dozbrajaniu Ukraińców, a ta kwestia nie padła w rozmowie z Petro Poroszenką. - Strona ukraińska określa potrzeby własne. W rozmowie z prezydentem Poroszenko takie oczekiwanie się nie pojawiło - mówił Komorowski.

Bronisław Komorowski powiedział, że "pojawiło się oczekiwanie polskiego wsparcia dla przyszłej modernizacji armii ukraińskiej". - Oczywiście, że Polska jest skłonna odpowiedzieć pozytywnie na oczekiwania strony ukraińskiej. Sami wykonaliśmy gigantyczną pracę w zakresie modernizacji własnych sił zbrojnych. Bardzo chętnie tym doświadczeniem i wsparciem w tym trudnym procesie jesteśmy gotowi udzielić pomocy - oświadczył Komorowski

Jak powiedział prezydent Komorowski, to Ukraina powinna określić zakres ewentualnej pomocy, jakiej oczekuje od NATO. - Polska niezmiennie udziela wsparcia niepodległości i integralności terytorialnej, ale dla nas jest sprawą zasadniczą, by to strona ukraińska określała własne cele i dążenia - podkreślił.

Jak powiedział prezydent, Polska i większość krajów NATO "są zainteresowane udzielaniem skutecznej pomocy w doprowadzeniu do zakończeniu konfliktu na wschodzie Ukrainy. Według prezydenta strona ukraińska wiąże też duże nadzieje z przygotowywanym zawieszeniem broni. - Polska i wszystkie kraje NATO życzą, by to zawieszenie stało się realnością - powiedział.

d13v604
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13v604
Więcej tematów