Prezydent Bronisław Komorowski chce wyjaśnień ws. PKW
W związku z problemami z podaniem ostatecznych wyników wyborów prezydent Bronisław Komorowski zamierza spotkać się z prezesami organów wskazujących kandydatów do składu PKW, a więc z prezesem TK, I prezesem SN oraz prezesem NSA - poinformowała Kancelaria Prezydenta. I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf została telefonicznie zaproszona na spotkanie z prezydentem RP na środę na godz. 10.00 - powiedział Krzysztof Michałowski z biura prasowego SN.
18.11.2014 | aktual.: 18.11.2014 18:24
Tematem spotkania - jak powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek - ma być omówienie zasad wyłaniania kandydatów na członków PKW w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy.
Ponadto - jak zaznaczyła Trzaska-Wieczorek - prezydent zamierza poprosić PKW o informację dotyczącą sytuacji zaistniałej po niedzielnych wyborach samorządowych oraz o wnioski na przyszłość.
- Pan prezydent jest przekonany, że należy tę sytuację wyjaśnić. Wydaje się, że podmiotem, w interesie którego leży najbardziej wyjaśnienie sprawy, jest PKW. Bo doniesienia i fakty, szeroko opisywane i komentowane w ostatnim czasie, budziły zaskoczenie i negatywne emocje, zarówno wyborców, jak i sił politycznych biorących udział w wyborach, a z pewnością nie były też źródłem satysfakcji dla samej PKW - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego.
Kto wchodzi w skład PKW?
Problemy z systemem informatycznym PKW wywołały dyskusję o konsekwencjach wobec członków PKW.
Zgodnie z kodeksem wyborczym w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi dziewięciu sędziów - trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wskazanych przez prezesa Trybunału, trzech sędziów Sądu Najwyższego, wskazanych przez pierwszego prezesa tego sądu, trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazanych przez prezesa NSA.
Prezydent - na uzasadniony wniosek prezesa instytucji, która wskazała danego sędziego do PKW - może odwołać członków komisji lub jej szefa. Do prezydenckiej kancelarii nie wpłynął żaden wniosek o odwołanie członka PKW.
I prezes Sądu Najwyższego uważa, że rozważanie postulatów odwołania sędziów SN z PKW jest zdecydowanie przedwczesne - napisał w oświadczeniu rzecznik SN Piotr Hofmański. Żadne okoliczności na tym etapie nie uzasadniają ich odwołania - dodał.
Procedura odwoławcza
- Odwołanie członków PKW może nastąpić na uzasadniony wniosek Prezesa, jednak, aby taki wniosek sformułować, należałoby wyraźnie wskazać, że sędziowie działali źle. Na razie wiadomo tylko tyle, że zawiódł system, a nie ludzie - napisał rzecznik Sądu Najwyższego.
Według kodeksu wygaśnięcie członkostwa w PKW następuje m.in. w przypadku zrzeczenia się członkostwa, śmierci, ukończenia 70 lat przez członka komisji będącego sędzią w stanie spoczynku. Członka PKW może też odwołać prezydent "na uzasadniony wniosek prezesa, który wskazał sędziego jako członka Komisji".
W skład PKW wchodzą: przewodniczący Stefan Jaworski - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku; jego zastępcy - Andrzej Kisielewicz - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Stanisław Kosmal - sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, a także członkowie: Bogusław Dauter - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, Maria Aleksandra Grzelka - sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, Andrzej Mączyński - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Janusz Niemcewicz - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Antoni Włodzimierz Ryms - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, Stanisław Zabłocki - sędzia Sądu Najwyższego.
Sekretarzem PKW jest szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki.