PolskaPrezydent Andrzej Duda złożył przysięgę i wygłosił orędzie

Prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę i wygłosił orędzie

Prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i wygłosił orędzie. Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy rozpoczęło się chwilę po godzinie 10.

Prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę i wygłosił orędzie
Źródło zdjęć: © PAP

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego zainaugurowała marszałek Elżbieta Witek. Parlamentarzyści odśpiewali hymn Polski. Po godzinie 10 Zgromadzenie Narodowe przyjęło przysięgę na wierność konstytucji od prezydenta Andrzeja Dudy.

- Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem - mówił w Sejmie Andrzej Duda. Ślubowanie zakończył słowami "tak mi dopomóż Bóg".

Prezydent po tym, jak został zaprzysiężony na II kadencję, wygłosił orędzie. - Polacy zdecydowali, kto ma być ich głową państwa. W wyborach wzięło udział ponad 20 milionów wyborców - to blisko rekordu. To wielkie wyzwanie, które przyjmuje z pokorą - mówił Andrzej Duda. - Polacy udzielili mi silnego mandatu na drugą kadencję. Chciałbym jeszcze raz z całego serca podziękować Polkom i Polakom za udział w tych wyborach - dodał prezydent.

Jak ocenił, dziś demokracja w Polsce jest silniejsza. - Miliony Polaków teraz zagłosowali, bo wiedzą, że ich los jest związany z demokracją. Zaprosiłem wszystkich moich kontrkandydatów po to, aby podziękować im za to, że także dzięki nim wielu Polaków wzięło udział w wyborach. To udział nas - demokratów - od początku był taki, aby jak najwięcej osób poszło do urn - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent w orędziu mówił o roli rodziny i programach społecznych. - Po pierwsze rodzina: jako fundament społeczeństwa, gospodarki i kultury. Musimy dbać o polską rodzinę, dlatego podpisałem "Kartę Rodziny" i zobowiązałem się do utrzymania wszystkich programów społecznych. Jan Paweł II apelował do polityków, aby tą specjalną troską otoczyć rodzinę - mówił prezydent. Andrzej Duda zapewniał, że nadal będzie "prezydentem polskich spraw".

Priorytety drugiej kadencji

Andrzej Duda przedstawił też priorytety swojej II kadencji. - Nasze bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowe. W jego zapewnieniu pomaga rozbudowa infrastruktury - to gazoport w Świnoujściu, Baltic Pipe, budowa pływającego gazoportu w Gdańsku - wyliczał Andrzej Duda. - Ważne jest także bezpieczeństwo zdrowotne (...). To są ważne zadania i liczę, że razem ze Zgromadzeniem Narodowym uda nam się je zrealizować - dodał.

- Dziś w obliczu kryzysu pandemii nie możemy pozwolić na to, aby sytuacja z migracją Polaków się nie powtórzyła. Mam nadzieję, że razem z rządem, parlamentem uda się osiągnąć ten cel. Chcemy Polski ambitnej, która konkuruje z innymi państwami - mówił Andrzej Duda.

Polityka zagraniczna

Prezydent wygłosił także najważniejsze tezy dotyczące polityki zagranicznej. Jej podstawą ma być Inicjatywa Trójmorza, współpraca w ramach NATO oraz Unii Europejskiej oraz godność Polski i Polaków. - To obowiązek prezydenta. Wszyscy obywatele są równi: mieszkańcy miast, miasteczek i wsi. Każdemu należy się szacunek, Polakiem jest każda osoba lojalna wobec kraju, obywateli - mówił prezydent.

- Wierzę w Boga. Ale też wiem, że nie każdy w niego wierzy, ale ceni uniwersalne wartości zapisane w konstytucji (...). Razem: wspólnie i solidarnie udawało się osiągać rzeczy wielkie. Nie mieliśmy takiej okazji od 200 lat (...). Boże błogosław Polsce – powiedział w orędziu prezydent.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)