Trwa ładowanie...

Prezydent Andrzej Duda w Świdniku. "11 listopada to szczególny dzień w roku"

11 listopada to szczególny dzień w roku; wydarzenia z 1918 roku ukształtowały Polaków, a o niepodległość trzeba było później długo walczyć; dziś dbamy o nią swoją pracą - powiedział w Świdniku prezydent Andrzej Duda.

Share
Prezydent Andrzej Duda w Świdniku. "11 listopada to szczególny dzień w roku"
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d4bmuyh

- To szczególny dzień w roku 11 listopada - święto niepodległej Rzeczypospolitej, 98. w tym roku rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada 1918 roku, kiedy to zakończyła się I wojna światowa, a Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad polską armią. W praktyce oznaczało to początek polskiej państwowości - powiedział prezydent.

Jak podkreślił, to wielkie wydarzenie ukształtowało Polaków na następne lata. Prezydent mówił, że o niepodległość trzeba było walczyć także po 1939 roku - "najpierw przeciw okupacji niemieckiej, a potem przeciwko komunistycznemu zniewoleniu".

- To była walka o niepodległość, to była walka o niepodległość, która doprowadziła nas do wolności, jaka przyszła w 1989, 1990, 1991 roku, do odradzającej się Rzeczypospolitej, w której dzisiaj żyjemy, którą dzisiaj budujemy - powiedział Duda.

- My dzisiaj walczymy o niepodległość swoją pracą, każdy z nas, swoim staraniem o to, by być razem, o to by budować coś, co się nazywa tkanką społeczną, o to także by służyć innym - dodał.

(Oprac. Tomasz Bednarzak)

d4bmuyh

Podziel się opinią

Share
d4bmuyh
d4bmuyh
Więcej tematów