Prezydent Andrzej Duda: jest szansa na zniesienie wiz dla Polaków
- Jest szansa na zniesienie wiz turystycznych dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych - przekonywał na spotkaniu z amerykańską Polonią prezydent Andrzej Duda.
Zachęcał do rozpoczęcia akcji wysyłania listów, apeli i maili w tej sprawie do polityków, którzy są odpowiedzialni za decyzje dotyczące zniesienia obowiązku wizowego.
Prezydent odwiedził Greenpoint - drugie po Chicago największe skupisko Polaków w Stanach Zjednoczonych. Andrzej Duda wziął udział we mszy w kościele pw. św. Stanisława Kostki, spotkał się też z Polonią w jednym z okolicznych parków.
- Sprawą, która jest teraz może najbardziej widoczna, jest kwestia wiz turystycznych. Jest szansa na to, żebyśmy zniesienie tych wiz uzyskali. Tylko trzeba mocno monitować polityków. Bo to jest decyzja, którą podejmą politycy. A państwo jesteście wyborcami i oni o tym pamiętają - podkreślił prezydent, zwracając się do Polaków, którzy na stałe mieszkają w USA.
- Im więcej zostanie do nich przesłanych listów, apeli, maili, zostanie wykonanych telefonów, tym szybsza będzie ta decyzja (...). Jeżeli ta nasza akcja będzie akcją zmasowaną, dołoży się do zabiegów politycznych, jestem przekonany, że szybciej uzyskamy oczekiwany efekt - dodał. Podkreślił, że USA są tradycyjnym sojusznikiem Polski. Mówił m.in. o współpracy w ramach NATO.
Podziękował amerykańskiej Polonii za to, że wspiera Polskę i polskość, oraz za godną reprezentację w Stanach Zjednoczonych.
Przemówienie prezydenta było wielokrotnie przerywane oklaskami. Zebrani, z których bardzo wielu trzymało biało-czerwone flagi, odśpiewali prezydentowi "Sto lat". - Andrzej Duda, nasz prezydent - skandowali.
Amerykańsko-Polski Komitet Doradczy (APAC), jedna z najaktywniejszych organizacji polonijnych w USA, ogłosił nową inicjatywę w ramach działań, które mają skłonić Kongres USA do przyjęcia ustawy włączającej Polskę do programu ruchu bezwizowego, Visa Waiver Programm (VWP).
Chodzi o utworzenie bazy danych Polaków, którym odmówiono wizy turystycznej do USA. APAC zaapelował do takich osób, by przysłały do niej maile, w których - po polsku lub angielsku - opiszą swój przypadek.
Ma to być kolejna forma nacisku Polonii na Kongres, by włączył Polskę do programu VWP, z którego korzysta 38 państw, w tym większość krajów Unii Europejskiej. W ramach lobbingu w tej sprawie od dłuższego czasu prowadzona jest też akcja wysyłania listów do kongresmenów z apelem o włączenie Polski do VWP.
Z Nowego Jorku Tomasz Grodecki i Andrzej Dobrowolski