Trwa ładowanie...
d9d306v

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama mają specjalną polisę na wypadek śmierci. Wiemy, na ile opiewa

Polisa na wypadek śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego opiewała na dwa miliony złotych. Jak ustaliliśmy, w razie nagłego zgonu rodzina Andrzeja Dudy otrzymałaby kilka razy mniej. Roczna składka polisy, jaką wykupiła Kancelaria Prezydenta to trzy tys. zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda ma wykupioną polisę na życie
Prezydent Andrzej Duda ma wykupioną polisę na życie (East News, Fot: Stanisław Kowalczuk)
d9d306v

Po katastrofie smoleńskiej głośno było o tym, że córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej Marta Kaczyńska z tytułu polisy ubezpieczeniowej wykupionej przez Kancelarię Prezydenta, otrzymała dwa miliony złotych odszkodowania za śmierć ojca i milion za śmierć matki. Okazuje się, że od tego czasu Pałac Prezydencki znacząco zmniejszył kwotę ubezpieczenia pary prezydenckiej.

Wykupiona przez Kancelarię Prezydenta polisa obejmująca następstwa nieszczęśliwych wypadków zakłada, że w razie śmierci prezydenta jego bliscy otrzymaliby pół miliona złotych. Taka sama kwota dotyczy pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. "Składka roczna tej polisy wynosi 3 000,00 zł" – informuje Kancelaria Prezydenta. Dodatkowo, para prezydencka ma wykupione dodatkowe ubezpieczenie na wypadek leczenia za granicą.

Kilka tygodni temu prezydencki minister Andrzej Dera przekonywał, że "sytuacja pierwszej damy w Polsce jest dramatyczna". – Prezydent opłaca ubezpieczenie Agaty Kornhauser-Dudy. Żeby korzystać ze służby zdrowia, muszą być opłacane składki – mówił w programie "Onet Opinie" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

d9d306v

Tyle że pierwsza dama ma ustawowo zagwarantowany dostęp do służby zdrowia i składki pokrywa budżet państwa. "Zgodnie z ustawą o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, jego małżonkowi oraz członkom rodziny będącym na utrzymaniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przysługuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w razie nagłego zachorowania lub urazu, wypadku, zatrucia lub konieczności natychmiastowego leczenia szpitalnego" – wyjaśnia Pałac Prezydencki. Takie samo świadczenie przysługuje również w trakcie oficjalnych podróży krajowych i zagranicznych

Przepisy te nie obejmują jednak np. badań profilaktycznych. I w tym zakresie prezydent może opłacać dobrowolną składkę zdrowotną dla pierwszej damy. Z informacji ZUS wynika, że opłata sięga miesięcznie 426 zł.

Zobacz także: "Tłit". Jak Kaczyński panuje nad obozem władzy?

d9d306v

Podziel się opinią

Share

d9d306v

d9d306v
Więcej tematów